Внасяме мъжки генетичен материал от Белгия и Дания

05 октомври 2012, 21:54 часа • 17315 | прочитания

Липсват донори на мъжки генетичен материал у нас. Заради недостига клиниките за асистирана репродукция внасят банки от Дания и Белгия, предаде КРОСС.

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 юни 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 23 юни 2025 г. (понеделник)

В частна клиника за асистрирана репродукция в столицата, например, е бил обработен донорски генетичен материал, който е дал живот на повече от 300 бебета.

В България законът не разрешава да се плаща за донорство. И това може да е проблем за разчитащите на донорските програми. Частните клиники обаче обменят семенна течност помежду си, като там вече заплащането не е забранено.

Преди две години затвори врати единствената национална банка за семенна течност в Майчин дом. В момента мъжки генетичен материал се събира и съхранява в някои от центровете за асистирана репродукция в страната, които са 29 на брой, съобщава бтв. Оказва се обаче, че отговорът на въпроса достатъчно ли са донорите също не е еднозначен.

Още: Отнемат лиценза на единия от наземните оператори на летище "Васил Левски"

Още: Български полицай се оплака: Оръжията ни са образец от 1947-а година

Перфектният донор на мъжки генетичен материал е мъж на възраст между 18 и 31 години, висок, непушач, за предпочитане над средно интелигентен и клинично здрав. Лекарите обясняват, че дори сред донорите има отличници.

Един мъж може да дари максимум 4 до 5 пъти. В чужбина дарителите са много повече, защото услугата се заплаща.

Още: Първи следи от шуменската пантера

Още: Отиде си един от големите ни документалисти

Редактор: Десислава Ушатова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес