Започнало е премахването на т. нар. „кални точки“ в зоната за платено паркиране в София, като част от програмата за възстановяване и подобряване на градската среда. Това съобщиха от Центърът за градска мобилност (ЦГМ). Инициативата е финансирана със средства от платените винетни стикери на живеещите в зоните за почасово паркиране. ЦГМ е поело ангажимент да инвестира 30% от тези приходи обратно в подобряване на зоната, с приоритет върху премахване на неугледни и неподдържани терени, често използвани за паркиране.
ОЩЕ: "Цените на зоните и глобите трябва да се коригират": Кметът на София за проблемите с паркирането
Какво е подобрено и какво реновира?
Първите обекти от програмата вече са завършени и са в районите „Триадица“, кв. „Иван Вазов“ до бл. 18 и 18А и в район „Лозенец“, бул. „Черни връх“ на ъгъла с кръстовището с ул. „Карамашев“. Готов е и теренът за паркиране между блоковете 1 и 339 в Район "Възраждане" на ул. "Димитър Петков“.
Съвсем скоро ще бъде облагороден и участък на ул. „Мала планина“ (паркинг от ул. "Драгалевска" до трафопост в „Лозенец“), ремонт и реконструкция се правят и в район „Лозенец“, работи се и по южен тротоар на ул. "Оборище" между ул. "Черковна" и ул. "Буная" в Район "Оборище".
ОЩЕ: Разширяване, по-високи такси, нови правила: Готвят промени при паркирането в София
Център за градска мобилност (ЦГМ) започна премахването на така наречените „кални точки“ 🚫 в зоната за платено паркиране...
Публикувахте от Център за градска мобилност в Неделя, 6 юли 2025 г.
Реконструкцията стартира от 23 юни 2025 г. и ще продължи. Местата са избрани с помощта на районните кметове и се очаква до края на годината да бъдат облагородени още над 12 „кални точки“.
„Основната цел е трансформацията на тези пространства в устойчиви, благоустроени зони, които отговарят на нуждите на живущите и допринасят за по-приветлива градска среда“, обясняват от ЦГМ.
ОЩЕ: Обмислят вдигане на цените на платеното паркиране в София
„Дружеството ще продължи активно да работи по възстановяване и подобряване на инфраструктурата в зоните, с фокус върху дългосрочната устойчивост и удобството на гражданите. В момента продължава и активното полагане на хоризонтална маркировка в синя и зелена зони“, съобщават още от ЦГМ.