"Опитваме се да станем енергийно ефективни, по-ефективни, независими, особено с оглед огромните промени в цената на електрическата енергия, които водят до непоносимо увеличение на разходите на общинските здравни заведения". Това каза председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, разглеждайки слънчевите панели на покрива на 22-о ДКЦ, инсталирани по одобрена от общината програма.
Още: Ето в кои общини може да спре тока заради ремонт на ЕСО
Още: Окончателно: Бившият столичен зам.-кмет Никола Барбутов остава в ареста
Той съобщи, че вече една трета от консумацията на електрическа енергия на ДКЦ-то ще бъде покривана от тази фотоволтаична система и се поинтересува дали вече рентгенът се захранва с ток от нея.
Както обясни управителят на лечебното заведение д-р Лили Иванова, системата в момента работи и токът от нея се използва и в клиничната лаборатория, и за ежедневните нужди на кабинетите. "Когато има светлина работи, само в мъгливите дни или при бури не функционира", уточни тя.
Още: Пускат ул. "Опълченска" до дни
Още: Ремонт затваря кръстовището на бул."Стамболийски" и "Вардар" до края на август
"Общо три са здравните заведения, в които в момента се изграждат такива системи и вие сте пионери, за което ви поздравяваме", каза председателят на СОС на управителя на ДКЦ-то. Той изтъкна, че най-много му харесва, че инвестицията във фотоволтаичната система ще бъде възстановена в рамките на 4 до 5 години и похвали ръководството на лечебното заведение за финансовите резултати и справянето с предизвикателствата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Модернизация в подстанция на ЕСО може да причини прекъсване на тока в части от Банкя
Още: Васил Терзиев: Обмисляме специално звено, което да се бори с корупцията в Столичната община
Георгиев изрази и готовност за подкрепа за бъдещи инвестиции, за да може да се използва цялото пространство, което ДКЦ-то има за последващ етап и да може повече от половината от консумацията на електрическа енергия да си я осигуряват сами. "Целта е да оптимизираме разходите и да влизаме в крак с новото време", подчерта той.
Председателят на здравната комисия д-р Антон Койчев отбеляза, че изграждането на тази система е част от системните усилия на общината да подпомага най- голямата мрежа от заведения за доболнична помощ в страната – софийските лечебни заведения с принципал Столична община. Той изтъкна, че над половин милион граждани на София годишно търсят помощта на тези лечебни заведения.
Още: Ремонтът на театър "София" се бави: СО може да загуби 10 млн. лв. евро финансиране
Още: След блокадата: Удължени са картите за градския транспорт в София
"Това тук е началото на една програма за енергийна независимост, относителна, разбира се", посочи той и уточни, че общо взето разходите за ток ще се редуцират с до 30 и над 30%, завършвайки програмата. "Така че този мандат можем да го оценим като много успешен и много иновативен", заключи той.