План сметката за чистотата на София през 2022 г. е 237,69 млн. лева. Те са предназначени за поддържане на чистотата в града, миене и метене на улици, поддържане на зелените площи, транспортиране и преработване на отпадъци. План сметката е със 17,3 млн. лв. повече спрямо 2021 г. Тя бе представена от зам.-кметовете по финанси Дончо Барбалов и по екология Десислава Билева.
Още: „Червена зона“ за паркиране в София, цената ще е солена: Идеи за нови промени
Още: Не съм послушко и това дразни много хора: Васил Терзиев за проблемите на София
От такса смет догодина се предвижда да бъдат събрани 194 млн. лв., а 43 млн. лв. - от погасяване на стари задължения. За поредна година не се променя размерът на такса смет - и през 2022 г. тя остава 1,6 промила за гражданите и 10 промила за бизнеса. На 30 ноември изтича срокът, в който фирмите могат да заявят, че искат да плащат на база количество геренриран отпадък или при пряко договаряне. Тази година от такава възможност са се възползвали над 6700 компании, съобщи Барбалов.
През 2022 вместо сегашните 5 пъти годишно миене на квартални улици, догодина то ще се увеличи на 7 пъти годишно. Всички улици, по които се движи градски транспорт пък ще бъдат мити 6 пъти вместо 5 пъти, или увеличаваме миенето с 38,4%, каза Билева.
Отделно 24 пъти годишно с автоцистерна с дюзи ще бъдат измити 302 545 дка улици.
Още: Магията на танца оживя в спектакъла „Зад кулисите, там, където започва” в Самоков
Още: Косят зелените площи в София, на места се пръска и срещу кърлежи
Повече средства се предвиждат за поддръжка на междублоковите пространства и зелените площи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЦГМ с важна информация за синята и зелената зона в София по празниците
Още: Обвинения в преврат и зависимости от Пеевски: СОС запази новото ръководство на "Метрополитен"
Средствата за зимно почистване също се увеличават с почти милион и половина - от 26,3 млн. лв. на 27,8 млн. лв. Догодина започва работа по изграждане на фотоволтаична инсталация за завода за преработка на отпадъци, тъй като той е сред големите консуматори на електрическа енергия. Целта е с инсталацията да се произвежда нужната за завода еленергия, за да се намалят разходите. Възложени са и предпроектни проучвания за изграждане на депо за едрогабаритни отпадъци и на депо за строителни отпадъци.
"Възложили сме анализ за всички райони в София, който трябва да покаже дали наличните контейнери за разделно събиране на отпадъците са достатъчно. Искаме да знаем дали има нужда и къде от още такива контейнери, за да може повече хора да започнат да изхвърлят разделно отпадъците си", допълни Билева.