Рибата е здравословен продукт, който трябва да бъде включен в менюто. Но мнозина не смеят да готвят риба, особено след лош опит. Оказва се, че има редица правила за приготвянето на този продукт, които не всеки знае или е забравил. За да не разваляте вкуса и консистенцията на рибата, не правете следните грешки.
Още: Китайска медицина: Защо трябва да ходите 1 минута на ден на пръсти
Още: Салата с ретинол стана хит в мрежата: Изглажда бръчки и възвръща блясъка на кожата
1. Неправилни съдове за готвене
Много често домакините правят точно тази грешка — избират грешни съдове за готвене. Например, вашият любим тиган с незалепващо покритие не е подходящ за риба. Този продукт се приготвя най-добре в съдове от чугун или стомана. Не може да се постигне перфектна коричка, ако температурата не се регулира, а това не е лесно да се направи в тънки съдове.
2. Много влага
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 14 май /валутен калкулатор/
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 13 май /валутен калкулатор/
Не забравяйте да подсушите рибата преди готвене. Предварително трябва да премахнете излишната вода, в противен случай нито маринатата, нито подправките ще попият в рибата правилно. И когато пържите, получавате каша.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво задължително трябва да направите, ако видите таралеж в двора си
Още: Това са билките, които ще ви помогнат да се отървете от мухите
3. Незагряти съдове за готвене
Тиганът, в който се слага рибния продукт, трябва да е горещ. Освен това не пестете масло, излишната мазнина може безопасно да се отстрани със същите хартиени кърпи.
4. Неправилно време за приготвяне
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 12 май /валутен калкулатор/
Още: Бял и кафяв ориз: Каква е разликата и кой е по - полезен
Мнозина се страхуват да не оставят рибата сурова, но и прекаляването също е опасно. За мека и нежна риба я запържете бързо. В тиган, който е горещ до краен предел, запържете рибата почти до омекване, когато краищата станат плътни, а средата остава прозрачна.
5. Често обръщане
Не докосвайте рибата за около 6 минути, така че коричката вече да се е образувала, а сокът да остане вътре. Не използвайте щипки за обръщане, те увеличават риска от увреждане на кожата и изтичане на сока. Използвайте шпатула.
6. Грешка при избора на риба
Много е важно да купите рибата, която е подходяща за избраното ястие. Например не всички сортове са подходящи за пържене. Ако рецептата посочва вида на рибата, опитайте се да спазите предписанието.
7. Премахване на кожата
Кожата не трябва да се отстранява преди готвене, дори ако не ви харесва. Не е необходимо да ядете кожата, можете да я премахнете по време на хранене. Ако премахнете кожата преди готвене, месото ще стане твърдо и ще загуби формата си.
Тези указания ще ви помогнат да приготвите вашите рибни ястия безупречно.