Кои са най-честите грешки при боядисване с латекс?

10 юли 2025, 08:45 часа

Боядисването на стени и други повърхности е един от най-бързите и икономични начини за освежаване на интериора. Напоследък латексовите бои станаха много популярни сред боите и лаковете.

Характеристики, плюсове и минуси

Латексовата боя се използва за довършване както на вътрешни, така и на външни стени. Тя представлява вододисперсионен или водоемулсионен емайл с добавка на специални полимери. След нанасяне върху повърхността, когато водата се изпари от състава, латексовите частици се свързват плътно помежду си и образуват плака (филм). Сместа, която е в основата на латексовата боя, винаги е бяла, а различни нюанси се получават чрез използването на оцветяващи компоненти.

Популярността на латексовите бои се дължи на следните предимства на този материал.

  • Екологичност и липса на остри миризми.
  • Устойчивост на температурни промени, слънчева светлина и влага.
  • Високи топлоизолационни свойства и добра паропропускливост.
  • Издръжливост.
  • Способност за бързо изсъхване.

Сред недостатъците е обстоятелството, че ако не се спазва технологията на нанасяне, експлоатационните свойства рязко намаляват. Например, ако повърхността не е грундирана предварително, латексовият филм може да се превърне в благоприятна среда за появата на гъбички и разпространението на патогенни бактерии.

Видове латексови бои

Според вида на покритието, латексовите бои могат да бъдат разделени на три основни вида.

Матови - най-добре скриват повърхностните дефекти, но слоят им е най-труден за измиване.

Полуматови - измиват се добре и не се износват, най-често такива състави се използват за боядисване на тавани.

Гланцови - нанасят се само върху грижливо изравнени повърхности. Необходимо е внимателно да се измие слой от такава боя.

Латексовите бои могат да бъдат класифицирани и по състава си.

  1. Поливинилацетат - най-често се използва за вътрешни довършителни работи, тъй като в състава липсват разтворители, поради което няма силна миризма при изсъхване. Крайното покритие е еластично.
  2. Бутадиен-стирен - използва се върху повърхности, където не попада пряка слънчева светлина, тъй като има ниска устойчивост на ултравиолетова радиация.
  3. Акрилно-силикатна боя - отличните експлоатационни свойства позволяват използването на такава боя за външна обработка.
  4. Акрил - това универсално покритие е идеално както за интериор, така и за екстериор. Изключително устойчиво е на износване и не се отделят неприятни миризми по време на работа и съхнене.

Технология на нанасяне

При работа с латексови бои е необходимо да се подхожда максимално отговорно към всеки етап от боядисването.

Първо, трябва внимателно да се подготви повърхността: да се почисти старата боя, да се нанесе грунд, а след това да се използва шпакловка, която накрая се шлифова. Последният етап от подготовката е почистване на повърхността от прах. На свой ред се избират специални адаптирани състави за грунд.

Второ, съставът се разрежда със студена вода в строго съответствие с препоръките на производителя. Някои експерти дори съветват използването на филтрирана вода.

Трето, боята се нанася на няколко слоя, като за най-добър резултат се препоръчва слоевете да се нанасят перпендикулярно един на друг. Преди да нанесете следващия слой боя, трябва да се уверите, че предишният е напълно изсъхнал. За висококачествено боядисване е най-добре да се използват няколко инструмента: валяк за големи, равни площи, четка за труднодостъпни места.

Най-често срещаните грешки

За да сте сигурни, че резултатът няма да ви разочарова след боядисване на повърхността с латексова боя, трябва да избягвате следните грешки, които, за съжаление, се допускат доста често.

  • Тъй като боята съдържа вода, не трябва да я нанасяте върху метални повърхности, защото това ще причини ръжда.
  • Ако не използвате грунд, по повърхността ще се образуват гъбички, а ако използвате неадаптиран грунд, боята ще се нанесе неравномерно.
  • При нанасяне върху лошо почистена повърхност, боята скоро ще започне да се лющи.
  • Неравностите на финалния слой често се появяват, защото първите слоеве боя не са изсъхнали преди нанасянето на следващия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес