Скритите ползи от черните стафиди, които малко хора знаят

7811
Скритите ползи от черните стафиди, които малко хора знаят
Снимка: Pixabay

Черните стафиди се състоят от:

·         протеини, мазнини, въглехидрати,

·         витамини: В, С, Е;

·         микро и макроелементи: калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо, цинк и др.

Черните стафиди, чиито полезни свойства са най-големи, се произвеждат от червени сортове грозде. Съдържат максимална концентрация на антиоксиданти, витамини и микроелементи. Това сушено грозде се използва най-добре за медицински цели.

·         Укрепва сърдечния мускул;

·         подобряване на състава на кръвта;

·         нормализиране на бъбречната функция;

·         намаляване на отока;

·         укрепване на имунния статус на организма;

·         подобряване състоянието на кожата и др.

Само със 100 грама стафиди - пречистете черния си дроб!

Скритите ползи от черните стафиди, които малко хора знаят:

1.       Витамин С е антиоксидант. Участва в имунната защита на организма. Повлиява структурата на стените на кръвоносните съдове. Участва в синтеза на надбъбречните стероидни хормони. Необходим за усвояването на желязото и нормалната функция на костния мозък. Важен за клетъчното дишане. Участват в предаването на нервните импулси. Играе важна роля при формирането на зъбите и ноктите.

2.       Витамин Е е антиоксидант. Необходим за нормалния метаболизъм на нервните клетки. Нормализира кръвосъсирването. Важен за функцията на черния дроб. Участва в образуването на зъбите и ноктите.

3.       Витамин К е отговорен за съсирването на кръвта. Участва в храносмилателните процеси. Подпомага отделянето на жлъчка в стомашно-чревния тракт. Необходим за образуването на костите.

4.       Витамин B1 участва в образуването на кръвни клетки.

5.       Витамин В2 участва в окислително-възстановителните реакции на организма. Предотвратява увреждането на нервната тъкан, участва в производството на ацетилхолин, необходими за нормалната функция на костния мозък. Необходим за образуването на червени кръвни клетки.

6.       Витамин РР (витамин В3) участва в окислително-възстановителните реакции. Необходим за нормалното кръвообращение. Участва в процесите на жлъчна секреция. Участва в синтеза на полови хормони. Участват в предаването на нервните импулси.

7.       Витамин B6 е необходим за синтеза на нуклеинови киселини и някои реакции на метаболизма на аминокиселините. Потиска образуването на хомоцистеин, токсично вещество, което има токсичен ефект върху миокарда и насърчава отлагането на холестерол в сърдечния мускул. Участва в реакциите на синтез на хемоглобин, предпазва от анемия и дерматит.

Пречистване на черния дроб със стафиди - ето как се прави

8.       Фолиевата киселина (B9) е необходима за нормалния метаболизъм на нервните клетки. Участва в ензимните реакции и синтеза на ДНК в клетките на червения костен мозък. Необходим за образуването на червени кръвни клетки. Важен за клетъчното дишане. Укрепва имунната система, участва в процесите на нормално образуване и функциониране на левкоцитите.

9.       Витамин B12 (антианемичен витамин) Необходим за нормалния метаболизъм на нервните клетки. Участва в процеса на образуване на червени кръвни клетки и улеснява усвояването на желязото.

10.   Желязото (Fe) и медта (Cu) участват в образуването на хемоглобина и червените кръвни клетки. Повишава активността на много ензими и укрепва имунната система. Необходими за осигуряване на тялото с кислород.

11.   Калият намалява отрицателното въздействие върху съдовия ендотел, причинено от колебания в кръвното налягане и помага за намаляване на нивата на холестерола в кръвта.

12.   Калцият (Ca) участва в образуването на хемоглобина и червените кръвни клетки. Участва в образуването на колаген. Необходим за процесите на осификация. Участва във функционирането на ензимните системи (включително мускулната контракция) и предаването на нервните импулси. Той е фактор на кръвосъсирването и активатор на определени ензими. Участва в регулацията на дейността на определени хормони.

13.   Магнезият (Mg) стабилизира имунните клетки. Стимулира разширяването на дихателните пътища, което улеснява дишането. Намалява отрицателното въздействие върху съдовия ендотел, причинено от колебания в кръвното налягане, помага за намаляване на нивата на холестерола в кръвта. Играе важна роля в образуването на костите и минералния метаболизъм.

14.   Медта е необходима за синтеза на ензими и за по-доброто усвояване на желязото. Участва в образуването на хемоглобин и червени кръвни клетки. Медта е необходима за нормалното развитие на съединителната тъкан и ендотела. При липса на мед стените на кръвоносните съдове стават крехки, чупливи и вероятността от тяхното разкъсване се увеличава. Участва в процеса на образуване на костите.

15.   Натрият (Na) поддържа постоянно осмотично налягане. Участва в работата на кръвните буферни системи. Поддържа нервно-мускулния тонус. Участва в процесите на възбуждане на нервните клетки.

16.   Фосфорът (P) участва в образуването на колаген и участва в процесите на осификация. Част от буферните системи на кръвта. Част от фосфопротеините (млечен казеиноген).

17.   Цинкът (Zn) укрепва стените на кръвоносните съдове. Част от хормона инсулин.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛЕЗНО:

Кои витамини трябва да приемате при афти, кървящи венци и пърхот?

Възможно ли е да се облекчи отока на очите с народни средства?

Топ 4 на най-емоционално нестабилните зодии

Какво можете да направите, за да повишите бързо кръвната си захар?

Кои зодии може да се изправят пред предизвикателства в годината на Сатурн?

Кой празнува на Цветница 2024 - пълен списък

"Мързеливото око" може да е симптом на сериозни здравословни проблеми

5 домашни средства, с които ще забравите за вредителите по цветята

Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 28 април /валутен калкулатор/

Тези две добавки НЕ трябва да се комбинират, защото могат да доведат до анемия

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com