От днес и във Варна може да се дарява кръвна плазма

16 ноември 2020, 10:15 часа 2882 прочитания

Нов център за кръвна плазма отваря врати във Варна днес, 16 ноември. Така в страната вече има град, извън София, в който преболедували коронавирус могат да дарят кръв за лечение на болни с COVID-19.

Още: Кметът на Варна с добра новина: Бюджет 2025 най-после влиза във финансова комисия

Още: Концерт "Джулай се завърна у дома": Варна посрещна юлското слънце с лятната си традиция

Центърът разполага с необходимата апаратура, а след дарителска кампания бяха осигурени и консумативи и легла за центъра.

Помещенията са оборудвани и дезинфекцирани, днес започва кръводаряването и първите 10 пациенти ще бъдат прегледани.

В центъра има специалисти – обучение са преминали трима лекари, а преди това - още един, обясни и директорът на центъра д-р Жана Йорданова пред btv. По думите й първоначално в центъра ще могат да даряват кръв по 10-12 човека на ден, но постепенно ще се увеличават възможностите.

Още: Оркестър "Кантус Фирмус" представя галаконцерт с музика от Йохан Щраус-син на фестивала "Варненско лято"

Още: От държавни в частни ръце: Варна готви продажба на паметник

Препоръчително е даряването на кръвна плаза да става 40 дни след преболедуване на COVID-19.

"Всеки, който иска да дари, трябва да има установена COVID инфекция с PCR тест. Ако има последващ отрицателен тест, трябва да са минали 14 дена от него, или 28 дни от отшумяването на последните клинични признаци“, обясни д-р Жана Йорданова.

За да не става струпване на хора, желаещите да дарят кръвна плазма трябва да си запишат час по телефона. Прави се предварителен график за преглед и за самото даряване. Прави се тест за антитела, и ако има допустимото количество, му се дава час за даряване, посочи тя.

10 човека вече са записани за преглед и до утре ще стане дали отговарят на изискванията, за да дарят кръвна плазма.

Още: Остават 10 дни до SAKÉ JULY MORNING и най-горещото събитие за лятото

Още: Полицията даде подробности за смъртта на мъж след задържането му във Варна

"Целият район – Добрич, Търговище, Разград и Шумен, както и Силистра, чакат с нетърпение да отвори центърът, защото за тази част от страната тук ще става кръводаряването. Идеята е на сайтовете на областните щабове и на болниците да има информация на какви изисквания трябва да отговарят желаещите да дарят кръвна плазма", обясни областният управител Стоян Пасев.

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес