Вече от десетилетия броят на сперматозоидите на мъжете по света намаляват. Въпреки че изследователите имат най-различни хипотези, никой не е сигурен каква е конкретната причина. Ново проучване от Швейцария добавя още един рисков фактор към уравнението - мобилните телефони.
Още: Русия разполага военна техника близо до Финландия. Нови танкове се пазят за "по-нататъшна употреба"
Още: Разединени американски щати: Какво свърши Тръмп с Америка за 100 дни
След анализиране на проби от семенна течност на повече от 2800 млади мъже, швейцарските учени са установили връзка между обявеното от участвалите в проучването интензивно използване на мобилен телефон и заниженото ниво на сперматозоиди в семенната течност.
Подвижността или морфологията на сперматозоидите не се влияе от използването на различни мобилни телефони. Няма доказателства и за това, че държането на мобилния телефона в джоба или в раницата влияе различно върху концентрацията на сперматозоидите.
Още: "Надяваме се на 9 май Путин да сложи край на войната в Украйна"
Още: Младите турци: "Искаме да живеем като човешки същества"
Изследователите са започнали проучването през 2005 и са го приключили през 2018 година. Резултатите показват, че в първите години на изследването отражението на използването на мобилен телефон върху нивата на сперматозоиди е било по-голямо, отколкото в последните години. "Това отразява и преминаването към по-нови технологии - най-вече от 2G към 3G и 4G, които кореспондират с понижаване на изходната мощност на телефона", пишат изследователите.
Много фактори влияят на репродуктивното здраве
Още: Жените в Русия не раждат деца, колкото и руските власти да ги убеждават да го правят
Още: Може ли Украйна да изчезне? Реален сценарий
Проучването прибавя мобилните телефони към дългия списък от рискови фактори, които могат да повлияят на плодовитостта - тютюнопушене, наднормено тегло, консумация на алкохол, стрес и химикалите, нарушаващи функциите на ендокринната система, които се откриват в пестицидите и в пластмасовите и найлонови опаковки на хранителните продукти.
Изследването предоставя някои доказателства за нарастващите през последните десетилетия опасения, че излъчваните от мобилните телефони радиочестотни електромагнитни полета (RF-EMF) имат отрицателно въздействие върху репродуктивното здраве на хората.
Още: Русия остава в миналото: Индия играе по собствени правила
Още: Фертилитет и рак - за рисковете, прогнозите и възможностите
Досега изследвания на отражението на тъкмо този фактор върху фертилността са се правили само върху мишки. Това е първото проучване в "реални условия", за което учените смятат, че има добри резултати.
Все още няма обяснение
Алисън Кембъл, старша научна сътрудничка в центъра за репродуктивно здраве Care Fertility, която не е участвала в изследването, го нарече "впечатляващо и новаторско". Въпреки това според нея може да има и други обяснения за намаления брой сперматозоиди при активните потребители на мобилни телефони.
Проф. Алънн Пейси от Университета в Манчестър има същите опасения. "Няма как да сме сигурни, че използването на мобилен телефон не насочва към друго нещо в ежедневието на тези мъже, което да е истинската причина за промяната в количеството им сперматозоиди", обяснява той.
Още: Чудесен смартфон, добра сделка: защо да си купим ремаркетирано устройство
Кембъл нарича изводите от проучването "потенциална връзка". "За момента няма потвърдено обяснение на биологията или механизмите, които стоят зад това откритие, тъй като изследванията все още не са проведени", каза тя.
Трябва ли мъжете да вземат мерки?
Ако сте мъж, който иска някой ден да има деца, тази нова информация сигурно ви притеснява. Учените обаче мислят, че засега няма повод за тревога или прибягване към сериозни промени.
"Ако мъжете се притесняват, нека да носят телефоните си в чанта и да ограничат използването им - това е сравнително лесно решение", казва Пейси. "Но засега няма реални доказателства, че това ще подобри нивата на сперматозоиди - за това ще е нужно контролирано проучване на случаен принцип. Що се отнася до мен - аз ще продължа да нося мобилния си телефон в джоба на панталона."
Още: 67% от мъжете в България имат репродуктивни отклонения
Източник: Дойче веле
Ден на репродуктивното здраве ще се проведе в Стара Загора