Младите са бъдещето на една страна. Но за какво бъдеще може да се говори, когато поради липсата на пари училищната система не е в състояние да подготви тези млади хора за живота? Кризата в Гърция удари и образованието.
Още: Най-важните новини за деня: 11 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 12 май 2025 г. (понеделник)
След като завършат шести клас, гръцките ученици продължават образованието си или в гимназия, или в лицей - ако искат да се подготвят за приемните изпити в университета. Много от гръцките гимназии и лицеи обаче не са мръднали в последните 25 години - оборудването им изобщо не е обновявано, чиновете и столовете са от 70-те години, кабинетите по химия разполагат само с по няколко колби.
Не достигат близо 2000 учители
В Пети общообразователен лицей в атинския квартал Петруполис кабинетите са малко по-модерни. Директорът Павлос Пердикакис не без гордост изтъква, че лицеят има собствена библиотека, кабинети по химия, физика и информатика, баскетболно и волейболно игрища. За беден работнически квартал, какъвто е Петруполис, лицеят е едва ли не луксозен.
Още: Бащата на Сияна: 40 дни на адска мъка, 40 дни на борба за справедливост
Още: Седмична прогноза за времето за 12-18 май 2025 г.
Учениците са 240, учителите - 30, като 25 от тях са на постоянен договор. В други гимназии и лицеи обаче положението с преподавателите е критично, казва Николаос Папахристос, председател на Синдиката на учителите. "В момента има недостиг от близо 2000 учители, в училищата в по-малките гръцки градове е най-зле - там липсват преподаватели по основни предмети като гръцки, физика, химия и математика".
Кризата обаче се усеща даже и в сравнително по-заможния лицей в Атина, чийто директор е Павлос Пердикакис. Организирането на екскурзии, например, става все по-трудно, защото липсват средства. Много родители едва свързват двата края и не са в състояние да дадат пари на децата си за подобни "екстри". Учениците вече все по-рядко пазаруват и в училищната лавка, чийто оборот е намалял с една трета в сравнение с предишната година.
Още: "Радев иска да суспендира Конституцията": Позиция на 40 преподаватели по право
Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
Частниците са по-добре
В Гърция по традиция много ученици взимат частни уроци, за да се подготвят по-добре за университета. Това "удоволствие" е скъпо, въпреки това междувременно е създадена цяла мрежа от педагози, занимаващи се с частно обучение - един вид параобразователна система, подобно на параикономиката, която процъфтява в Гърция от десетилетия.
Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!
Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото
Ако на тази система обаче се сложи край, хиляди частни учители ще останат без препитание. Същевременно в редовните училища има сериозен недостиг на преподаватели. Защо частниците да не бъдат назначени в тях? Няма пари, казва Папахристос - учителските заплати са съкратени с близо 40 процента и вместо 1000, сега заплатата на начинаещ учител е 620 евро.
Николаос Папахристос, който представлява интересите на учителите в обществените училища, изтъква, че те поне си плащат данъците редовно - за разлика от частниците. В образователната система тази шуробаджанащина, която се шири в обществения сектор в Гърция, липсва, казва председателят на Синдиката на учителите. Но системата куца все повече и повече, а клиентелизмът неизбежно спъва всяка промяна.
Източник: Дойче веле