7:30 е и на влизане в час минавам покрай китайски ученици, които рецитират различни неща на английски, готвейки се за поредното контролно, пише за "Гардиън" британецът Алистър Клоу.
В китайските училища веднага се забелязва, ученето наизуст е висш принцип. Помненето вместо разбирането явно е основна цел в образователната система. Въпреки че това може да изглежда архаичен подход за западняците, в Китай вярват, че именно наизустяването е пътят към разбирането.
"Докато на Запад запаметяването и разбирането се схващат като две взаимноизключващи се неща, китайците ги смятат за един свързан феномен", заявява проф. Ан Ран, декан по международното обучение в Южнокитайския университет по технологии.
Китай притежава една от най-успешните образователни системи в света, което за мнозина оправдава този спорен метод.
Имайки предвид, че функционалната грамотност в Китай изисква усвояването на 3000 - 4000 писмени знака, е разбираемо защо запомнянето и повторението са толкова важни.
В британските университети способността да се прилага разбраното е от първостепенна значимост. "В университета не става въпрос за наизустяване на дати, запомняне на цитати или заучаване на текстове. Важно е разбирането на идеи и концепции и използването на това знание за изграждането на релевантни и обосновани аргументи", смята д-р Аманда Сайвс от Университета в Ливърпул.
В Китай фокусът върху наизустяването започва от рано, а трите години в гимназия са почти изцяло посветени на подготовката за gaokao - приемният изпит за университет. През този период е нормално учениците да учат по 8 часа на ден 5 дни в седмицата, плюс допълнителни часове през съботите.
Мнозина експерти смятат, че китайската образователна система на наизустяване улеснява и профилирането на учениците по специалности. Годините на запаметяване често водят до предпочитания в полза на науката, математиката и бизнес специалностите, докато изкуствата например широко се пренебрегват. Това е оправдано и от държавна гледна точка, имайки предвид, че Китай е световен икономически лидер и специалисти в тези области са особено полезни.
Редактор: Десислава Ушатова