Работодателските организации поискаха куп енергийни оставки заради високите цени на промишления ток. Които са многократно по-високи както в сравнение с Източна Европа, така и на Запад. Позицията им със сигурност има основания. Но в писмото до медиите, разпратено от тях, има едно велико изречение. То е следното:
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши
Че няма да търпят "да се ограбва трудът на работниците им".
Налага се да припомним някои неща, по отношение на въпросния изстрадал трудовак и ограбването на неговия труд.
1) От Асоциацията на индустриалния капитал, иначе толкова загрижени за труда на работника и недай си боже някой да го ограби, вече показаха основния си апетит - в края на миналата година поискаха тоя работник да си плаща сам за първия ден болничен, и ако може, най-добре и тридневния да си плаща сам. Идеята бе, че уж много кръшкал от работа и ходел по чужбина, сливайки петък с понеделник, но понеже никой не можа да измисли малко по-умен начин, с който да се реши кой точно го пише дъждовен, се предложи направо всички да си го плащат тоя болничен и толкоз. Може да те тръшне всичко - от настинка до коронавирус, но дори да си седиш охтичав вкъщи и да подсмърчаш, се предполага, че всъщност си в Гърция и си печеш гъза. По този повод вече написахме един текст, в който Асоциацията на индустриалния капитал пренаписва детски приказки, за да станат по-удобни за работническата класа.
Още: Религия в училище: Левите говорят, десните мълчат
Още: ПОМОЩ! Не останаха богати мъже за всички меркантилни жени!
2) Минималната работна заплата и нейните увеличения години наред будеха ужас в сдруженията на работодателите. Всяко нейно повдигане, което по принцип никога не се усеща, а най-много да компенсира покачването на сметките, по традиция се среща на нож. Налагат се многочасови спорове в т. нар. Тристранки (благодарим на вестникарската журналистика за всички завещани термини). Иска ми се по време на тези спорове да чуя някой от работодателите да каже, че няма да позволи "някой да ограбва труда на работниците им". Но ако го каже, Тристранките ще приключват бързо и ощетяващо. И бизнесът няма да печели от това, от което обикновено печели - каране на принципа "натискай докато може", твърде основен, сюблимен, незаобиколим.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Копайте землянки, братя и сестри! Бомбоубежища има само за 3% от нас
Още: В днешния побъркан свят личности като Франциск I са лъч благоразумие
3) А какво да мислим за увеличението на работния ден от 8 на 9-часов? За тази толкова фокусирана върху защитата на работника идея се каза навремето нещо много интересно. То гласеше, че "извънредният труд е забранен, но доброволен". Преведено на чист работодателски това означава "ше бачкат още един час, като понатиснем, няма къде да идат".
Затова, разбирайки много добре угрижените работодатели, ние отдавна предложихме да се върне 16-часовия работен. Предлагаме го пак - ето тук.
Още: Питаме: Ще имат ли ефект протестите срещу смъртоносните български пътища? Анкетата на Actualno
Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?
Автор: Райко Байчев