Болката е едно от най-неприятните усещания – едно от тези, с които почти никой не би искал да се сблъсква в живота си. Въпреки че съществуват множество обезболяващи, никое от тях не е достатъчно съвършено за учените и за хората, които изпитват силна болка. Някои болкоуспокояващи не са особено ефективни, а други се справят с болката, но имат редица неприятни странични ефекти. Сега учените имат надежда, че са създали едно от най-мощните и качествени обезболяващи средства.
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши
Новият препарат е разработен на базата на отровата на рапани, които са известни със способността си да парализират своите жертви.
Разработката принадлежи на група австралийски учени от университета в Куинсланд. Според авторите на идеята, обезболяващият препарат не води до развиването на зависимост към него и не предизвиква каквито и да било нежелани реакции по време на употребата му.
Както разказва един от авторите на откритието – професор Дейвид Крейк, в основата на болкоуспокояващото лекарство стои отровата на специален вид хищни рапани, обитаващи крайбрежните води на Австралия.
Още: Религия в училище: Левите говорят, десните мълчат
Още: ПОМОЩ! Не останаха богати мъже за всички меркантилни жени!
„Тези рапани са еволюирали в продължение на повече от 60 милиона години и тяхната отрова съдържа стотици къси пептиди, наречени конотоксини“, пояснява ученият. Той допълва, че новият препарат вече е бил тестван на лабораторни плъхове, като резултатите от изследванията надминават дори най-смелите очаквания на учените.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Копайте землянки, братя и сестри! Бомбоубежища има само за 3% от нас
Още: В днешния побъркан свят личности като Франциск I са лъч благоразумие
Обезболяващото действие на лекарството е 100 пъти по-силно от това на въздействието на морфина, коментира специалистът.
„Храносмилателната система на човека е способна да разгражда пептидите и следващата ни задача се явява създаването на устойчива модификация на това съединение, на базата на което ще може да се произвеждат обезболяващи хапчета“, подчертава Дейвид Крейк.
Засега учените не съобщават кога ще може да очакваме новият препарат да влезе в търговската мрежа и да стартира прилагането му на практика.
Още: Питаме: Ще имат ли ефект протестите срещу смъртоносните български пътища? Анкетата на Actualno
Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?
Редактор: Анна Маринова