Здравословно е да поговорим истински за лошото

6245
Здравословно е да поговорим истински за лошото
Снимка: БГНЕС

Да не говорим само за лошото. Така бившият директор на "Пирогов" Спас Спасков влезе в темата за поредните протести в здравеопазването ни – тези на медицинските сестри.

Няма как обаче, уважаеми докторе. Защото лошото не е изключение, а практика, система на действие. И тя личи от Космоса – в България получаваш здравеопазване, когато платиш ПОНЕ два пъти. Първият път са здравните ти вноски, вторият – за конкретни медицински услуги, когато ти се наложи. Всъщност аз, като пациент, който е здравноосигурен, не знам кога мога да отида на какъвто и да е медицински преглед в държавна/общинска болница и да не бъда таксуван за нещо. Сигурно не съм единствен, даже едва ли има някой, който да е в друго положение. Логично тогава се питам, както сигурно и всеки нормален човек, все още живеещ в България – за какво внасям здравни осигуровки?

След като се налага за всичко да се доплаща, щом имаш здравни осигуровки, значи системата е сбъркана. Но като е сбъркана, тя не може да осигури нормалност – както за пациентите да има адекватна грижа, така и за лекарите и медицинските работници да има достойно заплащане за добър живот. Щом системата е счупена, тогава има хора, които се възползват и такива, които страдат заради възползвалите се. И ако няма държавна и политическа воля системата да бъде оправена, значи или държавата (политиците) нямат капацитет (казано по-народно – кухи са като тикви), или са от възползвалите се! А нещата със системата се превръщат в норма – норма, според която системата не се поправя и всеки се спасява както може т.е. действа принципът на по-силния!

Щом това ни е нормата за най-хуманната професия, както гласи клишето, тогава, уважаеми доктори, медицински сестри и най-вече управници, няма доброто да е водещо. Разбира се, то е там, обаче не е система! А системата е по-силна – тя е машината, която определя какво се случва. И се случват повече лоши неща, отколкото добри.

Защо в България има толкова много болници, а толкова малко здравеопазване? Защо клинични пътеки, финансирани с осигуровките на всички, може по закон да отиват в частни болници? Като ще си говорим „по европейски“, щом правиш частен бизнес, държавната помощ е ЗАБРАНЕНА! Но никой вече толкова години не го променя – посочих по-горе двете възможни причини за това. И е крайно време прокуратурата да поразследва коя от тях е водеща – едва ли само едната е вдействие. Имаме вече нов главен прокурор, дано нещо се промени, колкото и да е трудно да го повярва човек – защото при големите пари човешкият живот изключително рядко има някакво значение!

Автор: Ивайло Ачев

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АКТУАЛНО:

Новата Клондайк: Клоните заринаха София

Като казваме Пеевски, разбираме пари. Като казваме пари, разбираме Пеевски

Бюджет наш насущний, защо ли Радев те не ще

Пеевски срещу Мълчанието на агнетата

"Предлагам Делян Славчев Пеевски за..."

Уютна зимна картина с чаша чай и дълбока въздишка на облекчение за Фандъкова

Продажбата на "Лукойл Нефтохим" - кога?

"Ф" като Феномен, "Ф" като Франкенщайн

Плевнелиев ги видя: Самодивите в бяла премяна

Новини за изпирането на МВР: С палката се отупва накрая

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com