Кулеба: Африка иска украински отбранителни заводи на своя територия

30 септември 2023, 17:36 часа 4920 прочитания

Африканските страни се интересуват от закупуване на украински оръжия и създаване на украински заводи за производство на отбранителна техника на тяхна територия. Това заяви министърът на външните работи Дмитро Кулеба на 30 септември - по време на първия международен форум на отбранителната индустрия в Украйна.

Още: Гърция пусна военни кораби край Либия

Още: ЧВК Вагнер и случаи на канибализъм в Африка: Трибуналът в Хага се заема

Кулеба каза, че като географски регион Африка е един от най-големите клиенти на украинските отбранителни дружества и държавите там биха искали украинските продукти да се върнат на техните пазари.

Припомняме, че руският диктатор Владимир Путин всячески се опитва да запази влияние на континента, като обеща безплатно зърно на редица африкански страни след излизането на Москва от Черноморската инициатива. Освен това ЧВК „Вагнер“ има доста голямо влияние в Африка.

Още: Украйна може да атакува Крим с ракети "Таурус", казват в Германия (ВИДЕО)

Още: Необичаен модерен оазис: Розов хладилник се превърна в туристическа атракция (ВИДЕА)

Още: Руските наемници в Мали бяха хванати в засада и дадоха жертви (ВИДЕО)

Украйна: Това е алтернатива на невъзможността за износ

Засегната от недостиг на оръжия и боеприпаси, Украйна в момента не може да изнася нищо, свързано с отбраната, но се стреми да се върне към ролята си на един от водещите производители на оръжие в света.   

Производството на украински оръжия на африканска земя се разглежда като алтернатива на невъзможния в момента износ, каза Кулеба и нарече това "нова тенденция".

Още: Като в нацистките лагери: Руските наемници от "Вагнер" измъчвали брутално африканци

Още: Обилни снеговалежи затвориха пътища в Южна Африка (СНИМКИ, ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Още: "От 4 дни не сме слагали залък в устата": Най-голямата забравена хуманитарна криза в света

Още: "Военният ни символ в Африка си идва у дома": Златотърсачите от ЧВК "Вагнер" напускат Мали, руските канали ридаят

През по-голямата част от периода на своята независимост Украйна се задържа в топ 20 на страните износителки на отбранителни продукти, като даже се е изкачвала до 11-ото място. Страната е особено известна със своите модерни самолетни двигатели.

Още: Тагарев: Заради Русия ни е бил отказан ремонт на ракетите за С-300

Отбранителният форум - надежда за Киев

Форумът днес обедини 252 отбранителни компании от над 30 държави. Украинското правителство се опитва да изгради по-тесни взаимоотношения и съвместни производствени мощности с водещите световни производители на оръжие, които да включват локализирано производство на чуждестранни оръжия в Украйна.

Вече близо 40 компании от 19 страни се включиха в инициативата, очакват се още много.

Още: Десетки компании от цял свят влизат в международен отбранителен съюз за Украйна (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес