Южна Африка маха карантината за хора без симптоми на COVID-19

26 декември 2021, 12:41 часа • 3485 | прочитания

В Южна Африка, откъдето тръгна "Омикрон", отпада карантината и проследяването за хората без симптоми на коронавируса, съобщи БиТиВи.  Причината - според анализ заболяването от „Омикрон“ не протича толкова тежко, въпреки бързото му разпространение.

Още: Десетки загинаха при експлозия в североизточната част на Нигерия

Още: Лъв уби 13-годишно дете, слон погуби 54-годишен мъж (ВИДЕО)

Заразените, но асимптоматични, ще могат да се събират с други, стига да носят маска и спазват социална дистанция, пише „Ню Йорк Таймс“.

Високопоставен здравен служител обясни, че тъй като вариантът се разпространява бързо, вероятно има много заразени хора, които общуват с други хора, и вече няма смисъл да се поставят под карантина само тези, които са се изследвали.

Новите мерки следват препоръките на комитет от експерти, които призоваха да се наблегне на ваксинирането, а не на проследяването на контактите и карантината. Ревизиите се основават на данни, които показват, че имунитетът в резултат на предишни инфекции достига до 80%. Това, заедно с процента на ваксиниране от близо 45% сред възрастните в страната, е довело до намаляване на броя на хоспитализациите, заяви южноафриканското правителство.

Още: Ужасяващи престъпления и опасност от разцепване: Африка не е същата след тази криза

Още: Български снаряди допринасят Судан да бъде разкъсван от война въпреки ембаргото на ЕС

Голяма част от случаите в Южна Африка са били безсимптомни, така че карантинните мерки бяха насочени към тези със симптоми. От началото на пандемията почти всеки пети служител в сектора на общественото здравеопазване се е заразил с коронавирус, съобщи здравното министерство.

Всеки, който е бил в контакт с лице, чийто тест е положителен, няма да трябва да се подлага на карантина, а вместо това трябва да се самонаблюдава в продължение на 5 до 7 дни и да избягва събирания на много хора, заявиха от министерството.

От вторник ще бъде достъпна бустерна доза на „Пфайзер“ за хора, които са получили първата си доза преди поне шест месеца или които са изложени на повисок риск от тежко заболяване. Южноафриканските власти разрешиха и бустерна инжекция за ваксината на „Янсен“.

Още: "Омикрон" продължава настъплението си в Европа

Още: Алжир гони незабавно 12 френски дипломати. Париж: Откажете се, ще има лоши последствия

Още: Зловещи кадри в Конго: Пренасят ковчези на фона на наводнения (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес