Байдън: Талибаните преминават през екзистенциална криза

19 август 2021, 16:52 часа • 2437 | прочитания

Талибаните са изправени пред „екзистенциален“ избор за това как останалият свят ще гледа на тях след военната им победа в Афганистан, каза президентът на САЩ Джо Байдън, съобщи АФП.

Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп

Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може

"Мисля, че преминават през някаква екзистенциална криза, дали искат да бъдат признати от международната общност като законно правителство", заяви Байдън в интервю за ABC News, излъчено днес.

Въстанието, което издържа повече от международните сили, ръководени от САЩ, и вече несъществуващото подкрепено от Запада афганистанско правителство след 20-годишна война, сега ще се сблъска с различни проблеми, прогнозира президентът на САЩ.

Докато талибаните са мотивирани от мощен ислямистки дневен ред, "те също се интересуват дали имат храна за ядене, имат ли доходи, които могат да осигурят управлението на икономиката", каза Байдън.

Още: Тъкър Карлсън набеди Зеленски за убиец, Украйна отговори: Искаше да си в ЦРУ, но не ти стигна IQ (ВИДЕО)

Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят

Американският президент, който защитава хаотичния изход на американските войски и афганистанските съюзници след победата на талибаните, заяви, че "не смята", че талибаните ще изместят приоритетите си.

Ако антиамерикански терористични групи като „Ал Кайда“ се възстановят в контролиран от талибаните Афганистан, САЩ запазват способност да реагират и да ги извадят от подобно положение, каза още Байдън, имайки предвид ракетни и други военни удари от далечно разстояние.

Засега заплахата е много по-голяма на места като Сирия и Източна Африка, "отколкото в планините на Афганистан", каза още президентът на САЩ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес