Американският интернет гигант Facebook трябва да плати повече от 14 милиона долара във връзка с обвинения в дискриминационна политика при наемането на служители. От Министерството на правосъдието информираха за постигнатото с концерна споразумение.
Още: Тръмп върти търговийка и с парфюми - целият свят е принуден да диша "ароматите му": Глас от Русия
Още: Мъск подаде документи за регистрация на партията си и обеща "голяма веселба"
„Facebook не е над закона и трябва да спазва гражданските закони на нашата страна, които забраняват дискриминационни практики при наемането на служители”, заяви говорителят на правосъдното министерство Кристън Кларк.
Глобата в размер на 4,75 млн. долара ще бъдат внесени в бюджета на САЩ, а останалите 9,5 млн. долара Facebook ще изплати на пострадалите ищци.
Администрацията на САЩ подаде жалба срещу IT-компанията в края на миналата година. Според обвинението, от януари 2018 г. до септември 2019 г. Facebook е запазил повече от 2 600 вакантни работни места за висококвалифицирани чуждестранни специалисти с неимигрантски визи, като е поискал от властите да им предоставят статут на постоянно пребиваване в САЩ. Според правосъдното министерство, онлайн платформата не е публикувала въпросните длъжности на своя уеб сайт, а е приемала заявления за работа единствено на хартия и е отказала да наеме граждани на САЩ, предпочитайки чужденци с виза Н-1В за висококвалифицирани специалисти. Годишният доход за тези длъжности възлиза около 156 000 долара.
Още: "Сребърни уранови куршуми" - снарядите, които превърнаха M1 Abrams в кошмар
Още: Наводненията в Тексас: Расте броят на загиналите, десетки са в неизвестност (ВИДЕА)
От Министерството на правосъдието оценили тази политика като дискриминационна спрямо гражданите на САЩ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американците трябва да си върнат свободата: Мъск обяви създаването на своя партия
Още: Тръмп, върни оръжията на Украйна: Любимият вестник на президента го призова бързо да се осъзнае
Американските IT-компании, включително Facebook, разчитат до голяма степен на чуждестранни специалисти, които могат да влязат в страната, например с виза H-1B. Максималният срок за пребиваване в САЩ с такава виза е 6 години. За получаване право на постоянно пребиваване чужденецът трябва да има предложение за постоянна работа. В такъв случай работодателят трябва да докаже, че за съответната длъжност не е имало подходящ кандидат от САЩ.
Източник: Дойче веле