И Борис Джонсън се оказа в центъра на скандала за руската намеса на изборите в САЩ

05 ноември 2017, 17:15 часа 2522 прочитания 0 коментара

Британският външен министър Борис Джонсън и други високопоставени британски служители са били засечени в контакти с лица, разследвани от американското ФБР за руска намеса в миналогодишните избори за президент в САЩ, съобщи лондонският в. „Обзървър”.

Още: Тръмп заплаши да изпрати войски в Балтимор

Още: "Наистина искам да отида на небето". Как Тръмп влезе в ролята на "миротворец"

Изданието се опасява, че има вероятност британски политици да са контактували с члена на екипа от външнополитически съветници на президента на САЩ Доналд Тръмп в периода на предизборната кампания Джордж Пападопулос и с директора на лондонската академия по дипломация и експерт от клуба „Валдай” Джоузеф Мифсуд.

Бившият парламентарен заместник-секретар в британското външно министерство Алок Шарма потвърди, че лично се е срещал с Мифсуд „няколко пъти” и през октомври е присъствал на дадена от него благотворителна вечеря. Шарма каза също, че Джонсън е произнесъл реч на една от организираните от Мифсуд прояви, посветени на излизането на Великобритания от ЕС.

Източникът на „Обзървър” в британското външно министерство е казал, че Джонсън „умишлено не се е срещал с този човек (Мифсуд) и никога преди това не чувал за него”.

Още: Заради Путин: Пентагонът "вързал ръцете" на Украйна за вече доставени ATACMS

Още: Брад Пит купи имение до Бен Афлек и Орландо Блум

„Вече получаваме от Америка по-ясна картина за това как руската държава се е опитала да повлияе на изборите в САЩ. Мисля, че има множество въпроси за това как Русия е могла да повлияе на британската политика”, смята зам.-ръководителят на опозиционната Лейбъристка партия Том Уотсън, който призова правителството да огласи срещите на тези хора с британски политици и подробности от разговорите им.

Разследването на приписваната на Русия намеса в американските избори се води от ФБР и от специалната комисия по разузнаването на сената и камарата на представителите в американския Конгрес.

В средата на май министерството на правосъдието на САЩ съобщи за назначението на бившия директор на ФБР Робърт Мълър за специален прокурор по отделно независимо разследване.

Тръмп и ключовите му помощници многократно отхвърляха подозренията за каквито и да било неправомерни контакти с руски официални лица в периода на предизборната кампания.

Още: "Змия": Тръмп назначи враг на Мъск за посланик в Индия

Още: Заслужава ли Тръмп нобелова награда за мир и сложил ли е край на седем войни: Анализ

Москва също опроверга твърденията за опити за повлияе на хода на президентските изори в САЩ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес