И Google с доказателства, че от Русия са помагали на Тръмп

10 октомври 2017, 08:40 часа 5948 прочитания 0 коментара

Най-популярната интернет търсачка Google откри доказателства, че платформите му са били използвани от руски агенти с цел намеса в президентските избори в САЩ през 2016 година, съобщава The Washington Post, цитиран от БГНЕС.

Още: FT разкри плановете на САЩ за Украйна след края на войната

Още: Как изглежда победата за Зеленски, Путин и Тръмп? Сценариите от доц. Искрен Иванов (ВИДЕО)

Според информацията на изданието, Google е разкрил, че "руски агенти са изхарчили десетки хиляди долари за реклами, целящи дезинформация". Тези реклами са разпространявани през различни платформи на американската компания - YouTube, Gmail и DoubleClick.

Пред АФП от технологичния гигант се заканиха, че ще "разгледат по-задълбочено опитите за злоупотреба със системите им чрез сътрудничество с изследователи и други компании, като междувременно ще предоставят и съдействието си на течащите в момента разследвания".

По-рано и социалните мрежи Facebook и Twitter обявиха, че са открили на платформите си заблуждаващо съдържание, финансирано от руски източници.

Още: ООН: Над 2 млрд. души все още нямат достъп до безопасна питейна вода

Още: Тръмп възнамерява да върне старото название на Пентагона

Очаква се представители и на трите компании да се явяват пред Комитета за разследване на Сената на 1 ноември. По време на публичното изслушване, те ще представят наличните доказателства във връзка с твърденията, че Кремъл е манипулирал предизборната кампания на Тръмп, за да му помогне в спечелването на президентския пост.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес