Делфините в река Амазонка показват тревожни нива на замърсяване главно заради незаконно промиване за злато, казват природозащитниците, предава БГНЕС.
Още: Тръмп отрязва Путин: Ще говорим само ако той се срещне със Зеленски (ВИДЕО)
Още: Среща на 4 очи: Путин е подготвил капан и чака Тръмп да влезе
Изследователите измерили нивата на замърсяване при 46 от тези големи сладководни същества, известни с дългите си муцуни, в големи басейни на Бразилия, Боливия, Колумбия и Перу.
Всички те имали известна степен на замърсяване с живак и в повече от половината случаи нивото било високо, каза Марсело Оливейра от бразилския клон на Световния фонд за дивата природа, една от няколко НПО, извършили проучването.
Казва се, че незаконното промиване за злато, при което живакът се използва за отделяне на благородния метал, представлява реална заплаха, особено в река Ориноко, протичаща през Колумбия и Венецуела.
Още: Продавал военни тайни за танковете "Ейбрамс" на руснаците: Знаков арест в САЩ
Още: В САЩ започнаха да произвеждат бронираните машини "Страйкър" за България
Но „златната треска“ не е единственият проблем, каза Оливейра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без да иска Тръмп се изпусна колко близо е до мира в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: "Мръсен град с престъпност": Тръмп отново се закани на Вашингтон
„Живакът съществува естествено в Амазонка, но се разпространява във водата заради обезлесяването и горските пожари и се просмуква в хранителните вериги на делфини и риби“, допълни той.
Високите нива на живак в речните делфини също представляват сериозна заплаха за близо 20 милиона души, които живеят в района на Амазонка и в крайна сметка ядат заразена риба.
"Живакът може да остане в хранителната верига до 100 години. Това е основен проблем", каза Оливейра.
Още: "В знак на протест": Поддръжници на Болсонаро окупираха трибуната на парламента
Още: Тръмп се среща с Путин още следващата седмица?