На комисия в долната камара: САЩ подкрепят специален трибунал за Русия

17 май 2023, 14:36 часа • 1346 | прочитания

Комисията по външни работи към Камарата на представителите на САЩ (долната камара) прие резолюция в подкрепа на създаването на специален трибунал за руските престъпления в Украйна.

Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп

Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може

Резолюцията беше регистрирана за първи път в Камарата на представителите на 31 януари тази година. Според текста ѝ "безпрецедентната пълномащабна инвазия на Русия в Украйна е достигнала критична точка, изискваща незабавни и решителни действия от страна на международната общност".

Една от възможните стъпки към създаването на специален трибунал включва споразумение между Украйна и ООН след гласуване в Общото събрание на ООН, се посочва в документа.

В резолюцията, подкрепена от външната комисия на 16 май, се призовава президентът на САЩ Джо Байдън да "предприеме всички налични мерки" в подкрепа на създаването на специален трибунал.

Още: Тъкър Карлсън набеди Зеленски за убиец, Украйна отговори: Искаше да си в ЦРУ, но не ти стигна IQ (ВИДЕО)

Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят

Посланикът на Държавния департамент на САЩ по въпросите на глобалното наказателно правосъдие Бет Ван Шаак заяви в края на март, че САЩ подкрепят създаването на хибриден трибунал. Тази система би включвала "интегриране на професионалисти, съдии, прокурори, следователи, адвокати или чрез предоставяне на експертна помощ по искане на Украйна".

ОЩЕ: САЩ подкрепят създаването на трибунал за руските престъпления в Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски обаче е сред тези, които публично критикуват варианта за хибриден трибунал. През април той обяви, че има напредък по създаването на специален трибунал за наказване на руската агресия.

В речта си в Хага на 4 май Зеленски заяви, че светът "не трябва да се позовава на недостатъците на действащото международно право, а да вземе смели решения", които да ги коригират, за да получи "пълно" правосъдие. Той посочи като прецедент Нюрнбергския процес.

Още: Педро Алмодовар съсипа Тръмп: "Ще останете в историята като най-голямата грешка на нашето време" (ВИДЕО)

Още: За 10 г. Путин не стана от куфара си и не можа да смаже дори Украйна. Тръмп за 100 дни разруши световния ред

През февруари 2023 г. Дженифър Трахан - професор в Центъра по глобални въпроси към Нюйоркския университет, изрази загриженост, че трибунал, който няма пълен международен обхват, може да възпрепятства преследването на лица, отговорни за военни престъпления в Украйна.

Трахан се позовава на множество фактори в подкрепа на тезата си, включително тежестта на решенията, издадени от международен трибунал, в сравнение с немеждународен такъв. Освен това тя отбеляза, че Наказателният кодекс на Украйна налага сравнително леки присъди от 7 до 15 години затвор за престъпления, свързани с агресия, пише Kyiv Independent.

ОЩЕ: "Украйна да се върне в границите от 1991 г.": Конгресът на САЩ изготви резолюция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес