Камарата на представителите на Конгреса на САЩ прие законопроект за борба с влиянието на Русия във Венецуела, като за влизането му в сила той трябва да бъде приет от Сената и подписан от президента Доналд Тръмп, предаде БГНЕС.
Още: На коя европейска страна е бил столица Рио де Жанейро?
Още: Доналд Тръмп може да помилва Пъф Деди: Шансовете са 50 на 50 (ВИДЕО)
Законопроектът, озаглавен "Закон за борба със заплахата от Русия и Венецуела", беше приет единодушно от присъстващия кворум депутати след 40-минутно обсъждане.
Документът изразява становището на Камарата на представителите, че Русия подкрепя властите на Венецуела, водени от президента Николас Мадуро. В рамките на 120 дни от приемането на законопроекта държавният секретар на САЩ ще трябва да докладва на Конгреса за сътрудничеството на Москва и Каракас по въпросите на сигурността и за "потенциалната заплаха от това сътрудничество за Съединените щати и Западното полукълбо".
Също така в рамките на месец след влизането в сила законопроектът задължава държавния секретар да предостави "стратегия за борба с руско-венецуелското сътрудничество". В тримесечен срок трябва да се оцени потенциалната заплаха от закупуването от страна на руски компании на енергийна инфраструктура на базираната в САЩ компания CITGO, собственост на Венецуела и фактически реквизирана от държавите в полза на опозицията във Венецуела.
Още: "Започва Златния век": Тръмп се хвали със законопроекта си за данъчни съкращения
На лицата, които според държавния секретар действат от името на Русия в подкрепа на венецуелските сили за сигурност, се предлага да бъде забранено влизането в Съединените щати и да се оттеглят съществуващите им визи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: СЗО призова за огромно увеличение на акцизите върху цигари, алкохол и захарни изделия
Още: Тръмп потвърди: Няма напредък по разрешаването на войната в Украйна
Камарата на представителите прие и законопроект, с който се забранява продажбата на оръжие на правителството, оглавявано от Мадуро, която така и не се осъществява де факто, а де юре е забранена с редица президентски укази. В допълнение, Камарата на представителите одобри законопроект за подпомагане на Венецуела, което през 2020 и 2021 г. трябва да бъде най-малко 150 милиона долара годишно.