Президентът на Световната банка се оттегля от поста

16 февруари 2023, 04:00 часа 1388 прочитания 0 коментара

Дейвид Малпас се оттегля от поста на президент на Световната банка. Решението му идва почти четири години след като бившият президент Доналд Тръмп го номинира да ръководи агенцията, в която членуват 189 държави, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Още: Тръмп отрязва Путин: Ще говорим само ако той се срещне със Зеленски (ВИДЕО)

Още: Среща на 4 очи: Путин е подготвил капан и чака Тръмп да влезе

Кредиторът, който се бори с бедността, заяви вчера, че Малпас ще напусне до 30 юни. Петгодишният му мандат трябваше да изтече през април 2024 г. Икономистът, който по-рано е работил като заместник-министър на финансите на САЩ по международните въпроси, заяви в изявление, че е решил да преследва нови предизвикателства.

“В момент, когато развиващите се страни са изправени пред безпрецедентни кризи, аз се гордея, че Групата на банката реагира бързо, мащабно, иновативно и въздействащо“, каза той. "Последните четири години бяха едни от най-значимите в моята кариера.“

Когато пое поста, Малпас беше критик на Световната банка, твърдейки, че тя се е фокусирала твърде много върху собственото си разрастване и недостатъчно върху основната си мисия - борбата с бедността.

Още: Продавал военни тайни за танковете "Ейбрамс" на руснаците: Знаков арест в САЩ

Още: В САЩ започнаха да произвеждат бронираните машини "Страйкър" за България

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън благодари на Малпас за работата му. "Светът се възползва от силната му подкрепа за Украйна след незаконното и непровокирано нахлуване на Русия, от жизненоважната му работа в помощ на афганистанския народ и от ангажимента му да помогне на страните с ниски доходи да намалят дълговото си бреме“, гласи изявление на Йелън.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес