"Само 25%": САЩ наистина имат проблем с най-важните оръжия за защитата на Украйна

11 юли 2025, 07:30 часа 1954 прочитания

САЩ разполагат само с около 25% от ракетите прехващачи Patriot, необходими за изпълнение на военните планове на Пентагона, пише кореспондентът на британското издание The Guardian в Белия дом Хуго Лоуъл. Тревожната липса е следствие от изчерпването на запасите на САЩ заради войната в Близкия изток през последните месеци. Това е причината за неотдавнашното решение на администрацията на Доналд Тръмп да замрази доставките на боеприпаси за Украйна. То се оказа само временно - според Reuters определени оръжейни пратки вече са възобновени.

Още: Ново потвърждение от САЩ за оръжията за Украйна, след като военният министър шокирал всички (ВИДЕО)

Запасите от ракети-прехващачи Patriot са намалели до степен, че биха могли да застрашат потенциални военни операции на САЩ, което принуди заместник-министъра на отбраната Стивън Файнбърг да разреши задържане на пратките, докато провери къде се изпращат оръжията.

Доналд Тръмп, изглежда, отмени това решение поне частично, обещавайки пред репортери преди вечеря в Белия дом с израелския премиер Бенямин Нетаняху, че ще изпрати на Украйна "още оръжия", въпреки че не разкри дали това ще включва системи Patriot.

Още: Тръмп обмисля изпращането на още ракети за ПВО системите Patriot

Тръмп също така е заявил по телефона на украинския президент Володимир Зеленски, че не е отговорен за спирането на доставките и че е разпоредил само инвентаризация на американския арсенал, а не замразяване, според запознати с въпроса.

Запаси под необходимото ниво

Решението от миналия месец за спиране на доставките се основаваше до голяма степен на данни от глобалната програма за проследяване на боеприпаси на Пентагона, която определя минималното ниво на снаряди, необходими за изпълнение на оперативните планове на американските военни, казаха пред The Guardian четирима души, запознати с въпроса.

Според програмата, която се управлява от Обединения комитет на началник-щабовете и Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на Пентагона, запасите от няколко ключови боеприпаса са под това ниво от няколко години, откакто администрацията на Джо Байдън започна да изпраща военна помощ на Украйна.

Още: Ударни санкции срещу Русия: Тръмп постави условие на Сената, съюзник на Украйна може да блокира ЕС (ОБЗОР - ВИДЕО)

Администрацията на Тръмп е започнала да преразглежда намаления си арсенал от ракети прехващачи Patriot и други боеприпаси около февруари, съобщиха източниците. Дискусиите се ускориха, след като САЩ разположиха още ракети прехващачи в Близкия изток като част от кампанията срещу хутите и в подкрепа на Израел.

Снимка: "Пейтриът", Генерален щаб на украинската армия

Ситуацията се влоши допълнително, след като Тръмп реши миналия месец да бомбардира ядрените съоръжения на Иран, съобщиха източниците. Тогава САЩ изстреляха около 30 ракети прехващачи Patriot в демонстративен отговор по иранските балистични ракети, изстреляни по базата "Ал Удейд" в Катар: "Много мило, че ни предупредиха. Питахме дали в 1 часа е добре, те казаха, че е добре".

Зам.-министър на отбраната повдигнал въпроса и изпратил препоръки

Неотдавнашното изчерпване на запасите от прехващачи Patriot и други боеприпаси е било поставено като фокус във вътрешна "препоръчителна бележка" от заместник-министъра на отбраната Елбридж Колби, в която са били изложени няколко варианта за тяхното спасяване и която е попаднала на бюрото на Файнбърг.

Колби, който е критикуван от демократите за това, че не е приоритизирал военната помощ за Украйна в подготовката за потенциална война с Китай, е спрял трансфера - поне такава беше информацията в американските медии. Но два източника заявиха за британското издание, че заместник-министърът не е имал правомощия да вземе подобно едностранно решение.

Още: За трети път: Военният министър на Тръмп саботира Украйна по темата "оръжия"

Решението е взето от Файнбърг, бившият изпълнителен директор на Cerberus Capital Management, на когото е подчинен Колби, съобщиха източниците. Решението на Файнбърг е подписано от министъра на отбраната Пийт Хегсет.

Ключов момент за Украйна

Внезапната пауза дойде в критичен момент за Украйна, след като Русия започна най-голямата си въздушна офанзива досега, а способността на Киев да се сдобие както с прецизни, така и с по-прости оръжия, за да противодейства на все по-интензивните руски атаки, е ограничена.

Украйна също не може да закупува оръжия директно от контрагенти в областта на отбраната за свои собствени цели, тъй като изпълнението на нова поръчка би отнело години - такава ще може да се изпълни едва след като Пентагонът изпълни собствените си поръчки, тъй като Министерството на отбраната на САЩ е клиент с по-висок приоритет.

Още: Тръмп се лигави за Украйна, но може и да готви неприятна изненада за Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)

Решението на Тръмп да промени курса си и да позволи изпращането на някои отбранителни оръжия в Украйна, изглежда, идва на фона на нарастващото му разочарование от руския диктатор Владимир Путин. Републиканецът вече го разкритикува за това, че не предприема съществени действия за прекратяване на огъня.

Снимка: Facebook.com, Володимир Зеленски

Представители на Белия дом и Пентагона потвърдиха, че някои доставки ще бъдат възобновени по заповед на Тръмп, но не уточниха дали те ще включват ключови боеприпаси, чиито запаси са опасно малки.

"Както демонстрира операция "Среднощен чук", американската армия е по-силна от всякога. Президентът Тръмп иска да спре кръвопролитията и обеща да предостави на Украйна допълнителни отбранителни боеприпаси“, заяви говорителят на Белия дом Анна Кели.

И докато Тръмп публично се оплака от финансовата помощ за Украйна, на Файнбърг беше казано, че по-големият проблем е, че САЩ не успяват да попълнят изчерпаните запаси, съобщиха два източника за The Guardian.

Още: Axios: Тръмп е обещал на Зеленски незабавна доставка на ракети за Patriot и конкретно число

Съединените щати доставят оръжия на Киев по два основни канала: директно от складовете на Министерството на отбраната и чрез Инициативата за подпомагане на сигурността на Украйна (USAI), по която Пентагонът плаща на изпълнители за производство на оръжия за Киев.

Замразяването, ако продължава, може да засегне и двата механизма за трансфер, казват източниците, защото Пентагонът дава приоритет на попълването на собствените си запаси чрез същите подизпълнители, които произвеждат оръжия за Украйна.

Проблемът - ракетите Patriot

В последната пратка оръжия за Украйна Съединените щати са предоставили десетки ракети Patriot, както и други боеприпаси, включително ракети "въздух-въздух" Sparrow, ракети Hellfire, реактивни системи за залпов огън GMLRS и противотанкови оръдия.

Още: Не ястреби, а гълъби: Машинациите за Украйна на хората под Тръмп вече го застрашават

Основният проблем, изглежда, са ракетите Patriot. Годишното производство е около 600 броя, но само Иран разполага с повече от 1000 балистични ракети, които теоретично би могъл да изстреля по американски бази в региона, ако прекратяването на огъня с Израел бъде нарушено.

Съединените щати също така са дали на Украйна около 2000 ракети Stinger, чието производство за компенсиране на Пентагона, според официалните лица, ще отнеме 2,5 години. Американските военни все по-често ги използват, за да се защитават от вражески дронове, съобщиха източниците.

Автор: Хюго Лоуъл, източник: The Guardian

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес