Доналд Тръмп изглеждаше изпълнен с добронамереност към Володимир Зеленски. По време на последния до момента телефонен разговор с украинския си колега, американският президент се съгласи да помогне за укрепването на системите за противовъздушна отбрана на Киев, добавяйки, че САЩ биха могли дори да доставят ракети-прехващачи "Пейтриът" и евентуално системи "Пейтриът" за тази цел - Още: САЩ: Пращаме допълнителни оръжия за отбрана на Украйна (ВИДЕО)
Макар и отчаяно необходима на Киев, тази стъпка може да се окаже изненада. Това е така, защото по-рано САЩ спряха доставките на ключови оръжия, включително същите тези ракети за противовъздушна отбрана. Не че Тръмп не прави резки завои - но докато нещо не се случи наистина, тогава не можеш да разчиташ на него - Още: Axios: Тръмп е обещал на Зеленски незабавна доставка на ракети за Patriot и конкретно число
Тръмп никога не е изключвал открито възможността да помогне на Украйна срещу въздушни атаки. На срещата на върха на НАТО през юни той обеща "да види дали можем да предоставим някои системи Patriot", въпреки че не пое ангажимент.
Каква е причината за новооткрития ентусиазъм на Тръмп? Може би това е емоционална реакция към сърцераздирателните кадри от обстрела на украински градове или, обратно, по-рационално желание да се дистанцира от обвиненията в съучастие. Добре осведомени източници твърдят, че бруталните руски бомбардировки са "учудили" Тръмп. Разговорът със Зеленски се състоя само часове след най-тежките бомбардировки на Киев от началото на войната, а по-късно Тръмп обясни, че е "отвратен, когато убиват деца".
Засиленият фокус върху противовъздушната отбрана може да отразява дългогодишното желание на американския президент за благоприятна сделка. Той разговаря с германския канцлер Фридрих Мерц, за да обсъди предложението на Берлин за закупуване на "Пейтриът" за Украйна (практически резултат още няма), а през юни началникът на кабинета на украинския президент Андрий Ермак предположи, че покупките биха могли да бъдат поне частично финансирани от европейски съюзници или със замразени руски активи. Това вероятно ще бъде наказанието на Владимир Путин след обезпокоителния му последен разговор с Тръмп. Руският лидер загуби времето на колегата си, като повтори за пореден път максималистичните цели на своята "специална операция". Тръмп остана "изключително разочарован", че той и Путин не са постигнали "никакъв напредък" - Още: Тръмп: "Путин не иска да спре и ме разочарова, ще говоря със Зеленски" (ВИДЕО)
Не ястреби, а гълъби
Изглежда, че това е подходът на Тръмп: той просто реагира на дразнители и рефлекторно прави стъпки в зависимост от това коя страна го е раздразнила или зарадвала напоследък. Но дори и това да е подходът на Тръмп към Украйна, политиката на Америка може да е много различна. Неговото колебание е създало пространство за маневриране в собствената му администрация, чиито членове налагат свои собствени, по-последователни възгледи. Министърът на отбраната Пийт Хегсет едностранно спря военни доставки, а от март насам ръководителят на политиката в Пентагона Елбридж Колби настоява за същия подход.
Тримесечното забавяне да действа не се дължи на липса на ентусиазъм от страна на Хегсет, а на кадрови промени. Официалното оправдание – предполагаемата необходимост от запазване на американския арсенал – беше отхвърлено от висши служители в отбраната, които намекнаха, че истинската цел на дуото е да пренасочат ресурси от Украйна към Индо-Тихоокеанския регион, за да противодействат на Китай. Инцидентът повдига неудобни въпроси за това кой всъщност управлява американската външна политика. Колби (тайно) настоява за спиране на военната помощ, докато Тръмп публично обеща да обмисли по-нататъшни доставки на "Пейтриът" - Още: Любимец на Тръмп го изложи за Иран и забърка каша с оръжието за Украйна. Последствия за фронта (ОБЗОР - ВИДЕО)
Това не е първият път, когато Хегсет взема нещата в свои ръце: преди това той се опита да спре военните доставки за Украйна през февруари и май. Този път той беше толкова амбициозен, че държеше членовете на Държавния департамент и Конгреса в неведение, за голямо огорчение на съюзниците на Тръмп - Още: За трети път: Военният министър на Тръмп саботира Украйна по темата "оръжия"
Друг знак за разнобоя в правителството на САЩ е как Германия обсъжда покупките на "Пейтриът" директно с Тръмп, заобикаляйки Хегсет и Колби. Резултатът е странна ситуация: чуждестранни съюзници търсят ключ към американския президент с надеждата да осуетят машинациите на собствените му министри.
Зеленски поздрави Америка за успеха ѝ в борбата за независимост на 4 юли. Уви, тази ситуация му е твърде позната. Без единна и последователна стратегия обаче Тръмп няма да постигне реален напредък за мира в Украйна, а членовете на кабинета му вече са започнали да изпълняват собствените си планове. На Тръмп може скоро да се наложи да защитава независимостта си от посегателствата на собствените си министри.
Автор: Бетани Елиът - журналист на UnHerd, специализирана да отразява Русия и Източна Европа
Превод: Ганчо Каменарски