САЩ се опасяват от "възможни тежки последствия" от хакерска атака

18 декември 2020, 09:19 часа 1697 прочитания

Американската агенция по киберсигурност и инфраструктура обяви, че кибератаката срещу американски правителствени агенции и частни компании, за която бе съобщено тази седмица, представлява "риск с възможни тежки последствия". Новоизбраният президент Джо Байдън изрази безпокойство, докато сенаторът Мит Ромни критикува Белия дом за мълчание по темата.

Още: Наводненията в Тексас: Расте броят на загиналите, десетки са в неизвестност (ВИДЕА)

Още: Американците трябва да си върнат свободата: Мъск обяви създаването на своя партия

Агенцията официално не заяви кой стои зад атаката, но частни компании посочват руското правителство. В началото на седмицата държавният секретар Майк Помпео предположи, че има намеса на Москва като каза, че Москва е правила неколкократни опити да пробие мрежи на американското правителство.

Сега властите подчертават сериозността на атаката като поясняват, че премахването на заплахата ще е изключително сложно за засегнатите.

Министерството на енергетиката на Съединените щати заяви, че взема мерки срещу киберпробива, предаде Ройтерс.

Още: Тръмп, върни оръжията на Украйна: Любимият вестник на президента го призова бързо да се осъзнае

Още: "Не е ли ужасно?": Доналд Тръмп разкри как нарича Мелания преди лягане (ВИДЕО)

На този етап злонамереният софтуер е изолиран само в бизнес мрежи и не е засегнал основните функции на министерството, свързани с националната сигурност, сочат първоначалните данни.

Освен министерството на енергетиката, атаката е успяла да направи пробив и в системи на министерствата на търговията и на финансите.

Новоизбраният президент Джо Байдън заяви, че потърпевшите са потенциално хиляди, в това число държавни учреждения. Байдън допълни, че администрацията му ще постави топ приоритет на киберсигурността и обеща отговорните за подобни действия да платят съществена цена.

В същото време сенаторът Мит Ром сравни кибератаката с "многократно незабелязано летене на руски бомбардировачи над цялата страна." Ромни също говори за "неадекватна" американска кибер защита и критикува администрацията на сегашния президент Доналд Тръмп за "неоправдано мълчание и бездействие" по въпроса.

Още: След разговора между Тръмп и Зеленски: САЩ може да възобновят доставките на ракети Patriot за Украйна

Още: За трети път: Военният министър на Тръмп саботира Украйна по темата "оръжия"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес