Шефът на ЦРУ: Путин не е сериозен относно преговори за край на войната

12 април 2023, 15:31 часа • 2836 | прочитания

ЦРУ смята, че руският президент Владимир Путин "няма сериозни намерения за преговори на този етап" относно край на войната в Украйна и че "напредъкът на Украйна на бойното поле е този, който най-вероятно ще определи перспективите за дипломация".

Още: Руските шпиони претърпяха провал в още една страна от Южна Америка

Още: Обама: САЩ са опасно близо до автокрация

Това заяви във вторник директорът на ЦРУ Уилям Бърнс. В първа публична изява, откакто в интернет се появиха предполагаеми изтекли секретни документи на разузнаването на САЩ и НАТО, Бърнс подчерта важността на планираната от Украйна офанзива. Той заяви, че "през следващите месеци на карта е заложено много".

ОЩЕ: Залогът е голям: Украйна се готви за трудно контранастъпление

"Вместо да отстъпи, той удвои усилията си", каза Бърнс за Путин и добави, че руският диктатор вярва, че може да смаже Украйна и Запада.

Още: Тигърът Тръмп пред зле въоръжени гладиатори: Г-7 е вече само една красива картинка без съдържание (СНИМКИ)

Още: Първи американски войници загинаха заради войната с Иран

Той спомена, че Украйна продължава усилено защитата на Донбас, коментирайки един от публично известните файлове в т.нар. "Пентагонлийкс". "Смазващата кампания на Русия за изтощаване на региона на Донбас вероятно върви към задънена улица, което ще осуети целта на Москва да завладее целия регион през 2023 г.", се казва в един от секретните документи, чийто първоизточник още не е изяснен.

"Истинските държави отвръщат на удара", заяви Бърнс, цитиран от CNN, и добави, че Украйна и нейният президент са направили точно това. "Путин дълбоко се е заблудил" в предположенията си за Украйна преди войната, добави шефът на ЦРУ.

Бърнс подчерта значението на продължаващата подкрепа на САЩ за Украйна, включително чрез обмен на разузнавателна информация.

Директорът на ЦРУ направи тези изявления в университета "Райс", където обсъжда нахлуването на Русия в Украйна, агресивната позиция на Китай, обогатяването на ядрено гориво от Иран и други актуални външнополитически въпроси в Института за публична политика "Бейкър" на учебното заведение.

Още: САЩ ще издават студентски визи, но при определени условия

Още: Тотален двойкаджия: Министърът на отбраната на Тръмп не знае елементарни военни факти (ВИДЕО)

ОЩЕ: Не мечтайте много за Бахмут: Украинско предупреждение и сигнали за обезглавени украински военни (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес