Българският творец Христо Явашев-Кристо обяви, че се отказва от проекта си "Над реката" в щата Колорадо. Причината за решението му е новият президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщава „Ню йорк таймс”.
Още: Първото морско издание на фестивала LUNAR ще преобрази Южното Черноморие между 1 и 4 август
Още: 27 000 души споделиха емоцията Аniventure Comic Con 2025
Проектът на твореца предвиждаше 68 километра от река Арканзас да бъдат покрити със сребрист балдахин, допълва bTV.
"С драматично "Не" един голям артист изостри войната на света на културата срещу Доналд Тръмп", посочва изданието.
По думите на Кристо отказът от проекта е, защото федералният терен, върху който той се осъществява, има нов собственик, с когото той отказва да има общо – президентът Тръмп.
Още: Броени часове до Aniventure Comic Con: Два дни, 4 зали и хиляди емоции
Още: Почина големият български художник Енчо Пиронков
На въпрос каква е позицията му за новия държавен глава на САЩ, Кристо е заявил: "Решението говори за себе си". В страницата си във Facebook Явашев е коментирал, че предпочита да насочи енергията си в проекета "Мастаба" в Абу Даби и Обединените арабски емирства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Графити, вдъхновени от флората и фауната на София, ще преобразят столицата
„Идвам от комунистическа страна”, коментира 81-годишният творец. „Използвам свои пари, своя работа и свои планове, за да бъда напълно свободен. А сега федералното правителство е наш наемодател. Те притежават земята. Не мога да създам проект, който да облагодетелства този наемодател”, каза още Кристо пред „Ню Йорк таймс”.
Христо Явашев работи по "Над реката" над 20 години и е инвестирал в проекта 15 млн. долара. Изданието посочва още, е природозащитници опитват да спрат проекта.
През лятото на миналата година Явашев реализира изключително мащабния и успешен проект "Плаващите кейове".