Световното семейство "не функционира" и е изложено на риск от конфликт при нараснало разделение между държавите. Предупреждението е на генералния секретар на ООН в навечерието на ежегодната среща на върха на Г-20. Форумът в Делхи започва на фона на разногласия по войната в Украйна и борбата с климатичните промени. Занижени очаквания предизвиква и отсъствието на президентите на Китай и Русия, предаде БНТ.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
19-те най-големи икономики в света плюс Европейския съюз обединяват 85 процента от световния Брутен вътрешен продукт и две трети от населението на Земята. Преди 14 години договореностите, постигнати на срещите на Г-20, помогнаха на световната икономика да се измъкне от блатото на финансова криза. Сега обаче "различията се задълбочават, напрежението нараства експлозивно и доверието ерозира", посочи генералният секретар на ООН. Той отбеляза, че тази комбинация води до фрагментация и в крайна сметка - до конфронтация.
Още: Байдън: Демокрацията е важен въпрос в двустранните отношения между САЩ и Индия
Антониу Гутереш - генерален секретар на ООН: "Нашият свят се намира в труден момент на преход. Бъдещето е многополюсно, но мултилатералните ни институции са отражение на една отминала епоха. Световната финансова архитектура е остаряла, дисфункционална и несправедлива. Тя се нуждае от дълбока структурна реформа - същото може да се каже за Съвета за сигурност на ООН".
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Сред основните предизвикателства пред лидерите от Г-20 е приемането на общ подход за намаляване на парниковите газове чрез преход от изкопаеми горива към чиста енергия. Геополитически спорове и липсата на финансов ресурс обаче хвърлят сянка върху положителния изход. Г-20 е източник на 80 процента от световните емисии на парникови газове. Има риск срещата в Делхи да завърши без обща заключителна декларация.
Още: Кой ще представя Русия на срещата на върха на Г-20 в Индия
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Американският президент Джо Байдън определи отсъствието на китайския лидер Си Цзинпин като "разочароващо". Появиха се коментари, че Пекин вероятно разглежда БРИКС като по-полезна платформа за своя международен дневен ред. От друга страна се очаква сега американски представители да изтъкнат как Съединените щати, а не Китай, могат да помогнат за развитието на страните от "Глобалния Юг". Президентът Байдън и индийският домакин Моди се обявиха за присъединяването на Индия като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН.
Още: По примера на Путин: Си Дзинпин ще пропусне срещата на Г-20