Австралийският федерален парламент одобри законопроект за въвеждане на код за преговори за медии, който задължава дигиталните платформи да плащат на медиите в страната за съдържанието, което публикуват, съобщава ТАСС, цитирайки финансовият министър на страната Джош Фрайденбърг.
Още: БРИКС срещу Г-7: Пукнатините в алтернативния нов световен ред
Още: "Хамас" предаде положителен отговор на най-новото предложение за спиране на огъня в Газа
"Парламентът одобри задължителен кодекс за преговори, предложен от правителството на Скот Морисън, който ще обърне внимание на дисбаланса на пазарната сила между новинарските медии и цифровите платформи. Той гарантира, че медийните компании ще са справедливо възнаградени за материалите, което създават и също така ще създаде условия за провеждане на честни преговори и справедлив арбитражен процес за разрешаване на спорове", заяви Фрейденбърг в изявление, публикувано на уебсайта на агенцията.
Отбелязва се, че документът "насърчава търговските преговори извън правната рамка, регулирана от кодекса". "Правителството е доволно от напредъка, постигнат както от американската корпорация Гугъл (Google), така и от Фейсбук (Facebook) в постигането на търговски споразумения с австралийските медии", каза министърът.
По-рано беше съобщено, че Гугъл е сключил споразумения за плащане на новини с водещи австралийски медийни компании, телевизионни канали и редица малки медии. По-късно подобно решение беше съобщено и от Фейсбук.
Още: Кой да е новият господар на Близкия изток? Задава се конфликт между съюзници на САЩ
Още: "Каква ирония": Китай помага за руските дронове, но се опари от тях (СНИМКИ)
Реакция на цифрови платформи
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Приближава потоп": Голямо наводнение може да удари Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Турция гори: Горски пожари обхванаха Измир, хиляди са евакуирани (ВИДЕА)
Кодът за медиите беше предложен от австралийското правителство през лятото на 2020 г. за справяне с критичния дисбаланс в преговорите между австралийските медийни компании и цифровите гиганти Гугъл и Фейсбук. Платформите сметнаха предложения документ за несправедлив и обещаха да ограничат редица функции в Австралия, ако той влезе в сила. По-късно Гугъл прие кода и сключи договори с редица австралийски медии за плащане на създадено от тях новинарско съдържание. Фейсбук, от друга страна, без да изчака новия код да влезе в сила, изключи функциите на социалната мрежа в Австралия за публикуване, преглед и разпространение на новини.
По време на преговорите финансовият министър на Австралия и главния изпълнителен директор на Фейсбук Марк Зукърбърг постигнаха споразумение, според което социалната мрежа ще приеме условията на кодекса, след като правителството въведе редица изменения в него, позволяващи по-точна оценка на ролята на платформата в развитието на медийния сектор в страната и задължението му да плаща за съдържание.