Турция е решена да "премахне всяка заплаха" за своята цялост, както и за мира и сигурността на своите граждани, заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган в изявление по случай 96-та годишнина от Лозанския договор от 1923 г., който установи границите на днешна Турция, предаде БГНЕС.
Още: За първи път от 1967 г.: Сирийският лидер ще присъства на Общото събрание на ООН (ВИДЕО)
Още: Макрон даде назад за геноцида в Газа, трябвало съдът и историците да кажат (ВИДЕО)
Описвайки споразумението като "печат на независимостта на нашата страна", турският президент предупреди, че "никаква заплаха от санкции, нито скрити, нито явни, не може да възпре Турция от нейната справедлива кауза."
Турция по-рано този месец отхвърли санкциите на ЕС, наложени върху сондирането за газ във води, където Кипър има изключителни икономически права. Междувременно Турция заяви в понеделник, че ще отвърне на заплахите от страна на САЩ със санкции заради закупуването от Анкара на руски системи за противоракетна отбрана С-400.
„Република Турция, както и преди век, днес има силата и решимостта да премахне всяка заплаха, насочена към нейната независимост, оцеляване и мира и сигурността на своите граждани ”, каза Ердоган.
Още: И Португалия призна Палестина
Още: Израел отговори за независима Палестина: Закани за сурови контрамерки
Той добави, че продължаващите дейности на Анкара в Източното Средиземноморие и Северна Сирия потвърждават решимостта й да защитава правата на турците и кипърските турци.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Извънреден конгрес на основната турска опозиция - председателят е преизбран
Още: Великобритания, Канада и Австралия признаха Палестина, още страни ще ги последват до часове (ВИДЕО)