Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предложи личната си помощ за постигане на дипломатическо решение на конфликта със Северна Корея, посочвайки, че е време да се намали реториката и да се увеличи дипломацията.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
„С увеличаване на напрежението, същото прави и рискът от погрешно разбиране, грешна преценка и ескалиране, като по тази причина е толкова важно да намалим реториката и да увеличим дипломацията“, заяви той пред репортери в централата на ООН в Ню Йорк.
Генералният секретар посочи също, че остане „в тясна връзка с всички засегнати страни и ще бъде готов да помогне по всякакъв начин“.
В началото на миналото десетилетие шестстранните преговори за Корейския полуостров събраха на една маса Южна и Северна Корея, Китай, Русия, Япония и САЩ, чиято цел беше да накарат Пхенян да се подложи на мониторинг на ядрената програма, но през 2009 г. разговорите бяха прекратени.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
На 5 август Съветът за сигурност на ООН единодушно прие изготвената от САЩ резолюция за значително засилване на санкциите срещу КНДР, налагайки забрана за някои износни стоки, което лиши Пхенян от приходи на стойност 1 млрд. годишно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин