Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф започна азиатската си обиколка в Пекин, като част от 25-годишния план за укрепване на връзките на Иран с най-големия му азиатски търговски партньор. Това се случва на фона на ужилването от американските санкции, пише АФП.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Азиатската обиколка на Зариф - която включва също и междинни кацания в Япония и Малайзия - последва изненадващото му посещение на срещата на върха на Г-7 във Франция през уикенда.
На срещата на върха в Биариц се наблюдаваше драматично изместване на фокуса, откакто Зариф пристигна по покана на френския президент Еманюел Макрон, за да обсъди дипломатическата безизходица по спорната ядрена програма на Техеран.
Висшият дипломат на Иран не се срещна с президента на САЩ Доналд Тръмп, заявиха френски дипломати, но присъствието на двамата мъже на едно и също място поне предизвика надежди за промяна.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Зариф беше ключов архитект на ядрената сделка от 2015 г., постигната между Иран, САЩ, европейските сили, Русия и Китай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
В Пекин Зариф се срещна с китайския външен министър Ван И и каза, че двойката е обсъдила 25-годишна пътна карта за засилване на икономическото сътрудничество между двете страни.
Китай продължава да изкупува ирански суровини, въпреки санкциите.
"Ние отхвърляме действия на намеса на други лица в делата на прогресивни страни като Иран и Китай", каза китайският външен министър пред репортери след срещата със Зариф.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
"Стоим заедно в справянето с тези намеси и ги отхвърляме като основна заплаха за международния мир и сигурност и приятелските отношения между държавите."
Политиката на Тръмп за прилагане на "максимален натиск" върху Техеран чрез осакатяващи санкции беше критикувана от европейските сили и Китай и се разглежда като повишаваща риска от конфликт в Близкия изток.
През юли правителството на САЩ наложи тежки санкции с цел да възпрепятства пътуванията на Зариф и на практика ги забрани от Съединените щати.
Зариф туитва, че се отправя към Япония и Малайзия в следващия етап от азиатската си обиколка, без да предоставя подробности.