Кораб на италианските военноморски сили свали дрон, изстрелян от йеменските бунтовници хути, чиято цел е бил европейски търговски кораб. Това съобщи днес в изявление италианското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс.
Още: Хамас: Няма да се разоръжим без независима палестинска държава
Още: Германия заплашва Израел със санкции заради Газа
Още: САЩ са унищожили два дрона на хутите
В изявлението се казва, че дронът е прехванат "в късната сутрин“ близо до протока Баб ел Мандеб в южния край на Червено море. Безпилотният самолет е свален на разстояние от пет километра до кораба, към който е бил насочен. Бил е подобен на други дронове, използвани в предишни атаки на хутите.
Освен сваления дрон, товарният кораб е бил мишена на още дронове и ракети, като една ракета експлодирала във водата до плавателния съд, но причинила само повърхностни повреди, пояснява министерството. Италианската фрегата "Фазан“ и товарният кораб, който тя охранява, продължават на юг по планирания маршрут за излизане от Червено море, пише БТА.
Още: Япония регистрира най-горещия юли в историята си
Още: "Хамас" показа израелски заложник, държан в Газа (СНИМКИ)
Още: Търговски кораб се защити от ракета на хутите
Италия е част от военноморската мисия на ЕС "Аспидес" за охрана на кораби, плаващи през Червено море. Подкрепяните от Иран бунтовници хути многократно са изстрелвали дронове и ракети срещу търговски кораби. Те твърдят, че правят това в знак на солидарност с палестинците в ивицата Газа.
Още: В Турция: "Носенето на къси поли е голям срам и грях"
Още: "100 пъти по-скъпо": Франция и Германия вече пускат помощи за Газа от въздуха (ВИДЕО)