Израел готви нов удар по Иран, Китай помага с оръжия на режима в Техеран

08 юли 2025, 11:15 часа 1816 прочитания

Примирието в Близкия изток остава крехко след 12-дневната война между Израел и Иран, при която израелските сили убиха висши командири и ядрени учени и нанесоха големи поражения на иранските ядрени обекти. Щетите нараснаха неимоверно след намесата на САЩ, които пуснаха противобункерни бомби по съоръжението за обогатяване на уран във Фордо, атакуваха и обектите в Натанз и Исфахан. Според оценка на Пентагона ядрената програма на Техеран е върната назад с "1-2 години".

Израел готви нова атака при определено условие

Израел се подготвя за възможността от по-нататъшни военни действия, ако Иран се опита да съживи ядрената си програма, а израелски служители смятат, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да даде "зелена светлина" за това, твърдят двама "осведомени източници" пред американското издание Axios.

Още: Иранският президент обяви, че Израел е опитал да го убие (ВИДЕО)

Израелски официални лица твърдят, че израелският премиер Бенямин Нетаняху, който отиде на визита при Тръмп, иска да постигне разбирателство с републиканеца за бъдещите ядрени преговори на Щатите с Техеран и за възможните сценарии, които биха оправдали подновяване на военните удари. Според американския пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф преговорите ще бъдат подновени вероятно следващата седмица. Това ще е шести кръг от дискусии и първи след войната на Израел с Иран, като информацията е, че разговорите ще се проведат в норвежката столица Осло: САЩ и Иран пак ще седнат на масата за ядрената програма: Какви са позициите им?

Снимка: Getty Images

Според източниците, цитирани по-горе, главният съветник на Нетаняху Рон Дермер е казал на официални лица на закрити брифинги, че от неотдавнашното си посещение във Вашингтон е останал с впечатлението, че администрацията на Тръмп би подкрепила нови израелски удари по Иран при определени обстоятелства. Миналата седмица Дермер се срещна с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, държавния секретар Марко Рубио и пратеника на Белия дом Стив Уиткоф, твърдят израелски служители. Самият Дермер не е коментирал срещите публично.

Сценариите за нападение

Един от сценариите, при който може да има удар - според Израел, би бил ирански опит за изнасяне на високообогатения уран, намиращ се в повредените съоръжения във Фордо, Натанз и Исфахан: Опазил ли е Иран запасите си от обогатен уран: Руско предложение хвърли светлина по въпроса.

Друг вариант би бил, ако иранците започнат да възстановяват ядрената си програма, по-специално съоръженията за обогатяване на уран, пише Axios.

Високообогатеният уран е ключов в случая

От другата страна, Тръмп заяви два пъти след края на 12-дневната война между Израел и Иран, че САЩ могат да нападнат Ислямската република отново в бъдеще, ако тя възстанови обогатяването на уран. Ако не е унищожен, уранът на иранците е обогатен до около 60% и е общо около 400 кг, а допълнително пречистване - до около 90% - може да доведе до създаване на ядрено оръжие. Именно от това се опасяват Щатите и Израел. Тръмп все пак каза, че иска да постигне споразумение чрез преговори, за да избегне по-нататъшен конфликт.

Един от ключовите въпроси, обсъждани по време на срещите на Дермер, е бил именно запасът на Иран от високообогатен уран. Израелски и американски официални лица твърдят, че в момента материалът е "запечатан" в трите ядрени обекта. САЩ и Израел прецениха, че тези съоръжения са били значително повредени, но не всички ядрени материали или инфраструктура са били унищожени.

Още: Прехванат ирански разговор хвърли нови съмнения дали ядрената програма е унищожена

Иранският президент Масуд Пезешкиан заяви, че ядрените обекти са сериозно повредени, но в момента властите нямат достъп до тях, за да направят точна оценка на ситуацията. САЩ и Израел твърдят, че разузнавателните служби на двете страни следят действията на Иран около ядрените му съоръжения, за да открият опити за изнасяне на материали или възстановяване на работата. Дермер твърди, че Щатите остават ангажирани с принципа за нулево обогатяване на уран на иранска територия. Това явно ще е тяхна "червена линия" в рамките на ядрените преговори, както беше досега.

Снимка: Getty Images

Китай е пратил ракетни системи на Иран?

Междувременно изданието Middle East Eye, което е базирано в Обединеното кралство (има спекулации, че е финансирано от Катар, но самата медия отрича), съобщи, че Иран се е сдобил с китайски батареи за ракети "земя-въздух" след конфликта с Израел. Доставката, извършена след фактическото прекратяване на огъня на 24 юни, е част от усилията на Техеран да възстанови своите системи за противовъздушна отбрана, които бяха повредени от израелските удари.

Още: Ирански духовник набира средства за убийството на Тръмп и Нетаняху

Съобщенията сочат, че Иран плаща за ракетните системи с доставки на петрол, което допълнително задълбочава търговските му връзки с Пекин. На Китай вече се полагат близо 90% от иранския износ на суров петрол, често по маршрути за претоварване през държави като Малайзия, за да се заобиколят санкциите на САЩ.

Макар че не се знае точният брой и вид на прехвърлените ракети, се смята, че Иран разполага с комбинация от китайски и руски системи за противовъздушна отбрана, включително HQ-9 и руските С-300. Твърди се, че тези системи предлагат ограничена защита срещу съвременни израелски самолети като произведения в САЩ F-35.

Още: Кой да е новият господар на Близкия изток? Задава се конфликт между съюзници на САЩ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес