Коронавирусът по света: Южна Корея остава начело в дневната статистика

1295
Коронавирусът по света: Южна Корея остава начело в дневната статистика
Снимка: iStock

Над 689,7 милиона са вече доказаните случаи на коронавирус в световен мащаб, сочат данните на Worldometers. Според статистиката, от тях повече от 6,88 милиона са починали, а над 662 милиона са оздравели до момента.

Трябва да се отбележи, че през последните дни новите случаи в света са между около 350 000 - 400 000 дневно – цифри, далече от предишните тежки вълни на заразата. При първоначалния вариант Омикрон в началото на годината, например, в глобален мащаб се отчитаха около и над 3 милиона случая дневно, като именно тогава беше отчетен и абсолютният рекорд досега – 3,847 милиона за ден на 21 януари 2022 година. Въпреки това, от началото на декември трябва да се отбележи, че заразените растат, като това се дължи основно на новия подвариант ХВВ.1.5 на Омикрон. Учени вече съобщиха, че това е най-заразната разновидност на COVID-19 от началото на пандемията досега. 

ОЩЕ: Седмицата на коронавируса: За втори пореден път почти няма промяна

При смъртните случаи също има огромен спад, като от началото на март средно се отчитат между 500 и 1000 дневно – отново далече от предишните вълни, като за сравнение на 21 януари 2021 година, в разгара на вълната, причинена от варианта Алфа, бяха отчетени рекордните 16 877 жертви. Близо до тези данни бяха и следващите пикове, причинени от вариантите Делта и Омикрон. Че има сериозен спад в броя на починалите признаха и от СЗО. По данни на организацията жертвите са намалели с 90 на сто спрямо февруари тази година, когато вариантът Омикрон беше апогея си. И въпреки че е по-малко смъртоносен, той все пак доведе до много смъртни случаи, тъй като и заразените бяха многократно повече от предишните вълни. 

Лидер по най-много открити заразени остава САЩ, като там те вече надхвърлиха 107,1 милиона. На второ място в мрачната статистика е Индия – там над 44,9 милиона души са се заразили до момента. Трета е Франция с над 40 милиона доказани случая. Челната десетка допълват Германия, Бразилия, Южна Корея, Япония, Италия, Великобритания и Русия.

Що се отнася за данните за починалите, Съединените щати също са първи – до момента там има 1 165 449 жертви на коронавируса, което е повече от една шеста от всички фатални случаи. Втора е Бразилия с над 702 000 починали, а трета Индия с над 531 000 жертви досега. Следват Русия, Мексико, Перу, Великобритания, Италия, Индонезия и Франция.

ОЩЕ: Може ли нов и опасен вариант на коронавируса да влезе от Китай в България? Прогноза на български учен от Лондон

Най-висок брой заразени за денонощие са отчетени отново в Южна Корея - 24 604. На второ място е САЩ с 2890, на трето място е Филипините, където са отчетени официално 1537 заразени. 

Трябва обаче да се отбележи, че тези данни са непълни, тъй като Китай още през декември обяви, че спира да предоставя актуални данни за заразените. Неяснотата около ситуацията накара директорът на СЗО да обяви, че данните не отразяват пълната картина в страната. Въпреки това е ясно, че страната е категорично начело в класациите, а данните са страховити, като вероятно надминават цифрата от милион дневно. Така например днес стана ясно, че в 25-милионен Шанхай към момента е заразено около 70 на сто от населението, което означава около 18 милиона активни инфекции. Стотици милиони са заразените по неофициални данни, като само в Ханан има близо 90 милиона заразени. Според специалисти, необузданото разпространение на варианта ХВВ.1.5, известен като Кракен, е поставил китайската здравна система пред колапс. Заради ужасяващия пик на заразата, Европейският съюз препоръча налагането на общи мерки срещу пътуващите от страната. 

Така за поредна седмица се затвърждава тенденцията пандемията да завзема нови територии към Азия, като Япония, Южна Корея, Китай, Тайван, Индонезия и Хонконг са страните, които често са в челото на мрачната статистика. Това личи и от седмичната статистика, където първите две държави също са в челото. В Европа пък Франция и Русия продължават битката с нов мини пик на заразата. 

ОЩЕ: Нов вариант на Ковид е най-съвършеният за заразяване досега според СЗО

При дневните смъртни случаи Южна Корея също е начело с 20 починали, следва САЩ с 11 и Мексико с 9. При този показател отново важи уговорката, че няма данни от случващото се в Китай.

На Балканите най-много случаи има в Сърбия - 309. Тази статистика не е пълна, тъй като Турция, Румъния, Гърция и Северна Македония вече не представят актуални ежедневни данни.

Що се отнася до броя починали на милион население, Перу остава начело с 6551 жертви. България е втора в глобален план по този показател с 5608 жертви на милион население. Следват Унгария, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Черна гора, Грузия, Хърватия, Чехия, Словакия, Литва и Румъния – все страни от бившия социалистически лагер.

ОЩЕ: Коронавирусът в България: Сериозен спад в броя на настанените в болници за денонощие

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АЗИЯ:

Ново мощно земетресение удари Тайван (ВИДЕО)

Убити и ранени при удар по газов комплекс в Ирак

Колата на израелски министър се преобърна, той е в болница (ВИДЕО)

"Борба между потисници и потиснати": Турският външен министър за спора между израелци и палестинци

Вместо да се срещне с Путин, Ердоган отива в САЩ през май

Да сме партньори, а не съперници: Си Дзинпин към Блинкен

Пекин: Китайски шпионаж в Германия? Чиста измислица

Жена от Южна Корея се влюби във фалшив Илон Мъск и му даде 50 000 долара

Путин потвърди, че ще посети Китай - ето кога

Пожар пламна на товарен кораб, пътуващ към България (ВИДЕО)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com