На Турция й мирише на преврат: Арестува 56 свои войници (ВИДЕО)

23 май 2025, 16:48 часа • 1738 | прочитания

Полицията в Турция е задържала 56 свои войници на активна служба по обвинения в връзки с неуспешен преврат, предава китайската държавна информационна агенция Синхуа. Става въпрос за едноавременин полицейски операции по задържане на заподозрените. В изявление службата заяви, че са издадени заповеди за арест на 63 войници заради връзки с мрежата, известна като движението на Гюлен, която турското правителство смята за отговорна за неуспешния опит за преврат на 15 юли 2016 г.

Подробности за операциите

Полицейската офанзива е обхванала 36 турски провинции, съобщи Главната прокуратура на Истанбул. ОЩЕ: Ето какво каза турското разузнаване за смъртта на турския опозиционер Гюлен

Операциите са започнали в 6:00 ч. сутринта и досега са задържани военнослужещи на активна служба от различни родове войски, включително Военновъздушните сили, Жандармерията, Сухопътните войски и Военноморските сили. Операциите по задържането на останалите лица все още продължават.

Движението на Гюлен

Операциите идват след като през октомври 2024 година турският духовник Фетхуллах Гюлен почина на 83-годишна възраст в САЩ, Пенсилвания. По-късно турски разузнавателни източници също потвърдиха смъртта на лидера на организацията FETO Фетуллах Гюлен.

Припомняме обаче, че движението на Гюлен, водено от турския проповедник, е обвинено от турското правителство в организирането на опита за преврат, довел до смъртта на над 250 души. ОЩЕ: Ердоган за Гюлен: Не може да избяга от божественото правосъдие

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес