Огън по границата между две бивши съветски републики, има загинал

14 септември 2022, 14:27 часа 3340 прочитания 0 коментара

На фона на войната на Русия в Украйна и подновения конфликт между Армения и Азербайджан, на още една международна граница в Централна Азия бе открит огън. Става въпрос за граничен пункт между Таджикистан и Киргизстан.

Още: Ядрената програма стана на пух и прах: ООН удари Иран с нови санкции

Още: Официално: Сирия издаде заповед за арест на Асад за убийства и мъчения

Според първоначална информация има един загинал граничар от страната на Таджикистан, както и двама ранени, според местната медия „Спутник“. Двете страни се обвиняват една друга за инцидента.

Още: Фатално селфи: Турист загина, падайки в пропаст заради снимка (ВИДЕО)

Още: Още две смъртни присъди в Иран за шпионаж в полза на Израел

Огънят е бил открит в сряда – в навечерието на регионална среща по сигурността. Напрежението се покачи, след като киргизките граничари обвиниха таджиките, че са заели позиции в част от границата, която не е демаркирана. В изявление на таджикската страна се казва, че киргизките граничари са открили непровокиран огън с оръжие и минохвъргачки по техния пост, при което един граничар е загинал, а други двама са ранени. От Киргизстан не са потвърдили за смъртния случай.

Над една трета от 1000-километровата граница между двете държави остава спорна територия. И двете са съюзници на Русия и в тях има руски военни бази, но боевете заради спорните райони са често срещани. Миналата година те за малко да доведат до пълномащабна война между двете бивши съветски републики. Този юни пък подобен конфликт като днешния уби още един таджикски граничар.

Още: Финансова инжекция: Независима Палестина получава милиони от 12 държави

Още: Бойкот: В опразнена зала в ООН Нетаняху опита да оправдае пред света войната на Израел (ВИДЕО, СНИМКИ)

Русия призова съюзниците си от Централна Азия да предприемат спешни мерки за овладяване на ситуацията по границата между двете страни, съобщи РИА Новости в сряда, позовавайки се на източник от външното министерство.

Лидерите на Киргизстан и Таджикистан се очаква да присъстват на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Узбекистан тази седмица заедно с руския президент Владимир Путин и китайския му колега Си Дзинпин, както и с редица други световни лидери.

Още: Нови документи разкриват: Путин вече помага на Си Дзинпин за инвазия в Тайван

Още: Емирът на Катар дори нямал телефона на Саркози

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес