Досега регистрираните мутации на коронавируса са незначителни и не могат да намалят ефективността на ваксините, разработени срещу него, заяви Чан Синмин, ръководител на Центъра за биотехнологии към Министерството на науката и технологиите на Китайската народна република на пресконференция, цитиран от TACC.
Още: Нов трус разлюля Истанбул
Още: Сингапур гласува на парламентарни избори
"Към днешна дата не сме установили сериозни мутации на новия тип коронавирус. Глобалната база данни COVID-19 вече съдържа над 100 000 геномни последователности на коронавирус, обхващащи 113 държави на шест континента. След сравняване на 60 хиляди висококачествено декодирани геномни последователности, видяхме голям брой прилики между тях. Нивото на сходство по отношение на нуклеотидни последователности е повече от 91,3%. Това показва, че мутациите протичат в нормалните граници", каза той.
Според него "мутациите на коронавируса не са оказали сериозно влияние върху развитието на ваксини срещу него“.
"Досега работата по разработването на ваксини се фокусира главно върху неговия S-протеин“, продължи Чан Синмин. "Анализирахме повече от 10 000 последователности на генома на коронавируса по целия свят и видяхме, че S-протеинът като цяло остава стабилен. Нашите настоящи антитела за S-протеина могат да го блокират в почти всички случаи на геномна последователност", обясни той, предаде агенция Фокус.
Още: Силни ветрове, прашни бури и проливни дъждове: Времето взе жертви (ВИДЕО)
Още: Русия се съюзява с талибаните
"Ако ваксините, които се тестват сега, бъдат пуснати в производство, те ще могат успешно да се борят с всички последователности на коронавируса", обобщи ръководителят на центъра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Свлачище унищожи най-малко 20 къщи
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Китай планира да произведе около 610 милиона дози коронавирусна ваксина до края на тази година, а през 2021 г. ще увеличи тази цифра до един милиард, заяви ръководителят на Центъра за развитие на медицинските науки и технологии към Държавния комитет по хигиена и здраве на Китайската народна република на пресконференция Жен Жонгей.
"Според сегашните ни оценки до края на тази година ще бъдат произведени 610 милиона дози ваксина. Това е текущата година, а през следващата тази цифра може да достигне 1 милиард дози", каза той.
На 17 март китайските власти дадоха разрешение за провеждане на клинични изпитвания на рекомбинантна ваксина, базирана на аденовирусен вектор, която стана първата ваксина в страната срещу болестта, причинена от новия коронавирус. Тази ваксина стана и първата в света, която влезе във втората фаза на клиничните изпитвания.
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
В момента Китай провежда клинични изпитвания на 11 ваксини срещу болестта, причинена от новия коронавирус, от които четири ваксини вече са влезли в третата фаза на клиничните изпитвания.
Предимства и недостатъци на ваксините срещу COVID-19