Полицията използва сълзотворен газ срещу протестиращите в центъра на ливанската столица. Както съобщава кореспондентът на ТАСС от местопроизшествието, групи демонстранти се опитаха да пробият кордоните до парламентарния дворец. По време на сблъсъците, които избухнаха имаше ранени. Протестиращите искат оставката на правителството на Хасан Диаб, предаде ТАСС.
Още: Силни ветрове, прашни бури и проливни дъждове: Времето взе жертви (ВИДЕО)
Още: Русия се съюзява с талибаните
Протестиращите нападнаха редици служители на реда в близкия Place de Martír, в близост до редакцията на вестник „An Nahar” и кметството, допълва БГНЕС.
Протестиращите излязоха за първи път по улиците на Бейрут след мащабната експлозия в пристанището на града на 4 август, която доведе до трагични последици. Според последните данни, взривната вълна е разрушила и повредила стотици сгради, над 300 хиляди души останаха без дом. Убити са над 145 души, ранените са около 5 000, десетки се водят за изчезнали.
Според в. „Daily Star” активистите, които искат оставката на правителството на Хасан Диаб, са били насърчени от посещението в Бейрут на френския президент Еманюел Макрон. Когато френският лидер посети историческия квартал Джумейзе, където има много разрушени къщи, той бе посрещнат от тълпи демонстранти. Те поздравиха Макрон с лозунга "Да живее Франция!"
Още: Свлачище унищожи най-малко 20 къщи
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
В разговор с демонстрантите Макрон обеща, че Ливан няма да остане сам след трагедията, която го сполетя. "Започвам програма за международна помощ. Ще ви осигурим хляб, лекарства, строителни материали", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Френският президент заяви, че „ще покани ливанските лидери да влязат в истински диалог и да сключат нова политическа сделка“. Той отбеляза, че арабската страна сега се нуждае от реформи и национално съгласие, подчертавайки, че международната помощ „няма да попадне в ръцете на корумпирани служители, а ще бъде прехвърлена под контрола на гражданското общество“.