Денонощен комендантски час влезе в сила в Ливан от полунощ и ще действа до 25 януари, предадоха "Ройтерс" и ТАСС. Затваряйки страната за 11 дни, властите се надяват да спрат резкия ръст на заразените с коронавируса след периода на празниците, довел до изчерпване на свободните легла в болниците.
Още: Иран се ядоса на Киев и привика украинския шарже д'афер
Още: Иран: Ядрената ни програма се превърна във въпрос на национална гордост
През последните седем дни средният дневен брой на заразените в страната с 6-милионно население достигна рекорд от 5440. Вчера положителни се оказаха близо 18 процента от направените тестове за вируса.
От днес по решение на Висшия съвет за отбрана на републиката прекратяват работа всички държавни учреждения и частни фирми, затварят се кината, библиотеките, музеите, ресторантите, стадионите и казината. Училищата и университетите преминават изцяло на дистанционно обучение.
Забраняват се разходките в общинските паркове и по крайбрежните булеварди. Излизането на улицата се разрешава само в краен случай, и то след получаване на разрешение, за 1 час, за да се отиде за хляб, на лекар, в аптека, болница или до летището.
Още: Черна пантера и ротвайлер стават най-добри приятели: Историята, която трогна света (ВИДЕА)
Още: Иран, Израел и ролите на Русия и САЩ: Проф. Владимир Чуков обяснява сценариите (ВИДЕО)
За първи път се затварят и супермаркетите. Те и ресторантите ще доставят продукти на населението по поръчка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Напрежение в Турция: Арести и протести заради карикатура на Мохамед (ВИДЕО)
Още: Близкият изток е на прага на мир за първи път от над 75 години
Още отпреди взрива на епидемията от коронавируса Ливан изживява безпрецедентна икономическа и финансова криза, която още повече усложнява положението с локдауна. Националната валута се срина, банковият сектор също, депозитите на гражданите са блокирани.
Болниците, която отдавна бяха смятани за най-добрите в Близкия изток, изпитват сериозни трудности да плащат на персонала си, да поддържат медицинската апаратура и да си набавят необходимите консумативи и материали поради липсата на пари.
Най-малко три болници в столицата бяха разрушени при мощния взрив на пристанището на Бейрут на 4 август м.г. Останалите сега са препълнени и вече отказват да приемат пациенти с коронавируса. В тях не достигат кислород и апарати за обдишване.
Още: Ердоган готов с мястото на следващата среща на върха на НАТО
Още: Олудениз: Най-слънчевият плаж, където морето е огледало на небето
Страната е и без правителство заради кризата и се управлява от временна администрация. Вчера бе съобщено, че се е разболял от Covid-19 и и.д. здравен министър Хамад Хасан, след като преди това се заразиха и трима негови помощници. Той е приет в болница и според съобщенията е в стабилно състояние.