Русия, Беларус и Казахстан подписаха договора за Евразийския икономически съюз

29 май 2014, 12:04 часа 37106 прочитания 0 коментара

Русия, Беларус и Казахстан днес подписаха договора за създаването на Евразийския икономически съюз, който трябва да засили интеграцията между трите бивши съветски републики, предаде AFP.

Още: Израел депортира активисти от задържаната флотилия, Грета Тунберг се оплака от лошо отношение (ВИДЕО)

Още: Военният лидер на "Хамас" в Газа отхвърля плана на Тръмп за мир

Документът бе подписан от руския президент Владимир Путин, президента на Беларус Александър Лукашенко и държавния глава на Казахстан Нурсултан Назарбаев.

Съюзът ще започне да функционира от 1 януари 2015 година и ще благоприятства по-тясната интеграция на трите страни, които от 2010 година са обединени в Митническия съюз.

В същото време стана ясно, че президентът на Киргизстан Алмазбек Атамбаев се надява страната му да успее да се присъедини към Евразийския икономически съюз до края на 2014 година, предаде РИА Новости.

Още: Договорът за всеобхватно партньорство между Русия и Иран влезе в сила, различен е от този със Северна Корея

Още: Росен Желязков: Има задържан българин във флотилията за Газа, предупредили сме Израел (ВИДЕО)

„Новата година, разбора се, искаме да посрещнем в Евразийския икономически съюз”, каза той на разширено заседание на висшия Евразийски икономически съвет в Астана.

„Евразийският икономически съюз ще работи на базата на универсални прозрачни и разбираеми за всички принципи, включително въз основа на правилата и принципите на Световната търговска организация. Договорът за Евразийския икономически съюз е напълно готов за подписване”, заяви руският президент Владимир Путин.

Руският лидер посочи и че документът ще изведе Русия, Казахстан и Беларус на ново ниво на интеграция при пълно спазване на държавния суверенитет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес