Твърдение за българска следа в разследването на чудовищния взрив в Бейрут направи председателят на Далекоизточната регионална организация на Руския профсъюз на моряците Николай Суханов.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Пред РИА Новости той обяви, че собственик на кораба "Rhosus", превозил взривилия се амониев нитрат, не е вече посочения от големите медии Игор Гречушкин от Хабаровск, а българската компания Briar Wood Corporation.
So,, it seems that story of the horrific explosion in Beirut starts here.. with this ship in 2013, that is owned by a Bulgarian company! #Lebanon #LebanonExplosion #BeirutBlast https://t.co/60iiooFJEk pic.twitter.com/xpffOHOAnj
— Anas Alhajji (@anasalhajji) August 5, 2020
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Суханов разказа, че корабът е пътувал под "удобния флаг" на Молдова. Синдикалистът признава, че когато кораб плава под чужд флаг, истинският собственик много трудно може да бъде разкрит, както и че много често се съставят документи, които го "спасяват" от носене на отговорност. Въпреки това обаче той настоява, че регистрацията е на името на българската според него фирма.
"Rhosus" е превозвал амониевата селитра от Батуми към Мозамбик, но е акостирал принудително в Ливан заради технически проблеми. След проверка пристанищните власти са му забранили да излиза в открито море. Гречушкин е фалирал и е изоставил екипажа - моряци от Русия и Украйна, за близо година в Бейрут. Счита се, че в момента бившият собственик живее в Кипър.
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Мощният взрив в ливанската столица избухна на 4 август. Броят на загиналите при експлозията нарасна до 135, близо 5000 са ранените.
Властите в Бейрут вече съобщиха, че експлозията е избухнала при заваръчни работи. Премиерът Хасан Дияб заяви, че в склад на пристанището от 6 години е имало 2750 тона амониева селитра. При това взривоопасното вещество е било складирано на пристанището без никакви мерки за сигурност.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)