Владетелят на Дубай шейх Мохамед бин Рашид Ал Мактум е разпоредил отвличането на две от дъщерите си и е организирал кампания за сплашване на бившата си съпруга, постанови британски съд.
Още: Тайфунът "Рагаса" връхлетя Китай, Тайван и Филипините, отне живота на десетки (ВИДЕА)
Още: Турска компания с български собственици поддържа GPS-системите на жандармерията в Турция
Съдия Андрю Макфарлейн заяви, че приема за доказателство поредица от твърдения на бившата съпруга на шейха, принцеса Хая бинт Ал Хусейн, 45-годишна, полусестра на йорданския крал Абдула. Те са дадени по време на битка за попечителство над двете им деца пред Върховния съд в Лондон. В тях се твърди, че той е уредил дъщеря му Шамса, когато е била на 18 години, да бъде отвлечена от улиците на Кеймбридж в централна Англия през 2000 г. и да бъде качена на полет за Дубай, където да остане в плен. Той също така организирал по-малката сестра на Шамса, Латифа, да бъде отвлечена от лодка в международни води край Индия от индийските сили през 2018 г. и да бъде върната в емирството.
В решенията, публикувани в четвъртък, Макфарлейн, председател на отдела за семейни съдилища в Англия и Уелс, също се позовава на твърденията, че шейхът е подложил Хая на сплашване, като я е накарал да се страхува за живота си.
Принцеса Хая, която води битка със съпруга си шейх Мохамед в съда в САЩ, е третата принцеса, която през последните години се опитва да избяга от емирството в Персийския залив. Хая се скри от съпруга си в Дубай заедно с децата си и поиска убежище в САЩ през юли.
Още: Флотилията с хуманитарна помощ за Газа обвини Израел, че я е атакувал с химическо оръжие (ВИДЕА)
Още: Въпрос на време: И Япония ще признае Палестина
70-годишният шейх Мохамед, който също е вицепрезидент и премиер на Обединените арабски емирства (ОАЕ), има три жени, други „неофициални“ и повече от 20 деца от различни съпруги.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Аятолах Хаменей: Иран няма да отстъпи пред натиска да се откаже от ядрената си програма
След множеството опити за бягство на разбунтувани принцеси, правозащитни групи обвиниха ОАЕ в нарушаване правата на жените. Случаите подкопаха усилията на шейх Мохамед да представи Дубай като съвременен модел на Близкия изток.
Вижте още:
Съпругата на емира на Дубай го напусна, поиска убежище в Германия
Още: "Това не е награда за "Хамас": Белгия призна палестинската държава
Още: От стари мини в слънчеви централи: Турция поставя фотоволтаици