Активисти на „Грийнпийс“ се качиха на танкер край бреговете на Южна Корея в акция, целяща да привлече вниманието към призивите за сключване на договор за ограничаване на замърсяването с пластмаса, съобщиха от природозащитната организация.
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Представители на близо 200 държави са в Бусан, за да преговарят по споразумението, но само ден преди края на преговорите няма признаци за постигане на каквото и да е съгласие. От „Грийнпийс“ съобщиха, че танкерът „Буена Алба“, закотвен край комплекса Hanwha TotalEnergies, е трябвало да вземе пропилен, който се използва за производство на пластмаса.
Още: "Грийнпийс“ иска ясни ангажименти от големите производители на изкопаеми горива
„Активистите се качиха на кораба мирно и не срещнаха никаква реакция от страна на екипажа на кораба“, заяви говорителката на „Грийнпийс“ Анжелика Паго.„Нарисувахме „ПЛАСТМАСАТА УБИВА“ на борда на плавателния съд, а протестиращите успешно разположиха лагер“, каза тя пред АФП.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
„Те възнамеряват да останат, за да продължат да оказват натиск върху преговарящите да се противопоставят на намесата на индустрията за изкопаеми горива и нефтохимическата промишленост в преговорите и да постигнат договор, който решително да намали производството на пластмаса.“ Говорител на южнокорейската брегова охрана каза пред АФП, че полицията е „разположена на кораба и ние правим предупредителни съобщения, за да улесним безопасното слизане“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Той добави, че ще бъде проведено „задълбочено разследване“, за да се установи дали в протеста е имало „незаконни елементи“. Опитите за постигане на споразумение за ограничаване на замърсяването с пластмаса се провалиха поради няколко ключови спорни точки, включително дали да се намали производството на нова пластмаса.
Десетки държави, подкрепяни от екологични групи, настояват, че договор без намаляване на производството няма да успее да реши проблема, но група държави, които в по-голямата си част произвеждат петрол, се противопоставя яростно.
Още: На ръба на война между ядрени сили: Боеве по границата между Индия и Пакистан (ВИДЕО)