Защо в Иран се появиха толкова много нови милионери

1555
Защо в Иран се появиха толкова много нови милионери
Снимка: iStock

Броят на доларовите милионери по света продължи да нараства дори и по време на пандемията. В Иран техният брой се е увеличил с близо 25%. Според актуалния "World Wealth Report", съставен от консултантската компания "Capgemini", само през 2020 година милионерите в Иран са се увеличили от 205 000 на 250 000. В списъка на държавите с най-много милионери в света Иран заема 14-то място.

Същевременно през същата година, според официалните данни, 30% от иранското население е живяло под границата на бедността. Въпросните хора не са били в състояние да си плащат наема или здравните услуги и медикаменти.

През последните 3 години иранската валута се обезцени силно спрямо американския долар: през януари 2018 един долар се обменяше срещу 42.880 риала, а през януари 2021 вече срещу 240.000 риала.

Иран и криптовалутите

"Мнозина извлякоха огромни ползи тъкмо от това развитие и се превърнаха в милионери", казва Али Ахмадниа от Техеран, който от няколко години проучва криптовалутите. "Познавам някои млади и добре образовани хора, които започнаха да инвестират през 2016 и 2017 с по 10 000 долара, закупувайки биткойни. Един биткойн тогава струваше около 400 щатски долара, а днес стойността му е 35 000 долара."

Криптовалутите са много популярни в Иран. Всеки, който има поне малко компютърни познания, може да ги създаде. За "добиването" само на един биткойн обаче се изразходва огромно количество ток - толкова, колкото потребяват 24 ирански домакинства за цяла година. В богатия на суровини Иран цената на тока се субсидира от правителството и е съответно ниска.

Правителството на президента Рохани имаше дори намерение да въведе криптовалутите като законно разплащателно средство, с чиято помощ да се заобикалят американските финансови санкции. В крайна сметка властите в Техеран обаче се видяха принудени временно да забранят добива на биткойни, който е много енергоемък.

Постоянните спирания на тока, част от които бяха причинени от нелегалния добив на биткойни, предизвикаха значително недоволство сред населението. Избраният вече наследник на Рохани - Ебрахим Раиси - беше оповестил малко преди президентските избори, че ще спре добива на криптовалути. Той представи и планове за инвестиции в електроснабдяването и по-добър контрол, който да осуети нелегалния добив на биткойни за сметка на обществото.

Мнозина обедняха заради търговията с акции

Ограничен брой иранци забогатяха и от един краткосрочен борсов бум. Имаше обаче значително повече хора, които обедняха от него. Под натиска на американските санкции иранското правителство обяви през април 2020, че смята да продаде държавни облигации на стойност от близо 2 милиарда долара. Гражданите можеха да придобият по този начин дялове от собствеността на държавни предприятия в тежката индустрия и петролната промишленост. Това беше рядка възможност за много от иранците, които се опасяваха от по-нататъшно обезценяване на спестяванията си, породено от галопираща инфлация. Към онзи момент инфлацията беше 36,5% в сравнение с предходната година.

Голямото търсене оскъпи прекомерно предлаганите акции, а борсата в Техеран преживя неочакван възход. Най-важният ирански акционен индекс Tedpix, в който са листвани най-големите предприятия на страната, повиши стойността си повече от три пъти. Отделни опитни инвеститори извлякоха големи ползи от този бум и се превърнаха в милионери. Според иранския вестник "Mehrnews", става дума за около 100 души. Борсовият бум обаче не отразяваше действителното състояние на иранската икономика и затова през втората половина на 2020 (предполагам, че годината е сбъркана в оригинала), курсовете се сринаха, а много от вложителите изгубиха своите пари. Оттогава насам пред Техеранската борса постоянно има протести.

 

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АЗИЯ:

Армения се съгласи да върне 4 села на Азербайджан

Северна Корея тества две мощни ракети

Убити и ранени при бомбардировка в Ирак

Индия: Как се организират избори за 970 милиона избиратели? Ето за какво чудо става на въпрос

Автобус с българска регистрация се преобърна в Турция, има пострадали (СНИМКИ)

Най-могъщият човек в Иран

Катастрофата в Дубай: резултат от изкуствени дъждове?

Иранските власти предупреждават: Внимавайте за крокодили

Вулканът Руанг отново изригна в Индонезия (ВИДЕО)

Земетресение в Егейско море край Измир

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com