Ще седнат ли кралиците от НСА обратно на престола?

3474
Снимка: FC NSA Sofia

"Отвъд футболния мейнстрийм" е спортна рубрика на Actualno.com с автор Джем Юмеров, посветена на интересни истории, анализи и проблемни теми от областта на детско-юношеския и женския футбол.

Българският футбол е в зимна пауза, но отборите с амбиции за триумф в efbet Лига нямат право да почиват. Лудогорец и ЦСКА са на 3 точки от лидера Черно море, а "орлите" имат мач по-малко от "моряците". Подобна драма цари и в родното женско първенство. Тимът на Националната спортна академия води с три пункта пред основния си преследвач Локомотив Стара Загора

Локо Стара Загора наруши хегемонията на НСА

Възпитаничките на столичния клуб определено имат всички шансове да се върнат на престола след двугодишна пауза. В последните два сезона старозагорският отбор измести неизменния шампион НСА от върха. Направи го, привличайки дузина чужденки от Румъния, Украйна и Молдова, както и наши националки, защитавали цветовете на конкурентни тимове. По този начин за пръв път от 2004 година хегемонът в женския шампионат бе детрониран, а серията от 17 поредни титли видя своя край.

Локомотив Стара Загора

НСА води в класирането, но може ли да удържи аванса?

При актуалното разпределение на силите момичетата на Силвия Радойска биха вдигнали трофея, ако не допуснат грешка до края на първенството. Те завършиха есенния дял с 33 точки, а най-важната им победа дойде на 7 октомври при гостуването в Стара Загора на класния им основен противник Локомотив. Двете селекции изиграха спиращ дъха 7-голов спектакъл, от който победител излезе НСА с 4:3.

ОЩЕ: "Докосната от Бога": Преборила рака тийнейджърка блести на Мондиала за жени (ВИДЕО)

Как се разви дербито на българския женски футбол

До 34-тата минута домакините вече имаха две попадения аванс. Точни за тях бяха капитанката Николета Бойчева и голмайсторката на състава Анастасия Скоринина. В края на първото полувреме Полина Демирева намали пасива на своя тим, вкарвайки за 2:1. След почивката двата отбора си размениха по едно попадение за 3:2.

Полина Ръсина е големият герой за НСА

В последния четвърт час на дербито под светлината на прожекторите попадна състезателката с номер 8 от Академията Полина Ръсина. Първо тя си спечели дузпа, която реализира, за да възстанови паритета. В заключителните минути от редовното време пък вкара победния гол за НСА с шут от далечно разстояние.

Анастасия Скоринина

Кои са голмайсторките в женското ни първенство

Именно този мач се оказа решаващ за крайното класиране в есенния полусезон. Реваншът между двата отбора, който ще се проведе в София, може би ще определи шампиона в женската ни лига. Друг ключов фактор ще е представянето на звездите Джесика Мери Коутс (НСА) и Анастасия Скоринина (Локомотив Стара Загора). Украинката оглавява голмайсторската класация с 16 попадения, докато Коутс е на трето място с 11. Втората позиция заема футболистката на Лудогорец Ванеса Гайдек.

ОЩЕ: Да преживееш смъртта на баща си, за да станеш футболна звезда и престижен лекар

Борбата за топ 3

Освен борбата за върха, изключително интересна е надпреварата за топ 3. По всичко личи, че за бронзовите отличия ще се конкурират Пълдин (Пловдив) - 22 точки, ЛП Супер спорт (София) - 19, Спортика (Благоевград) - 18, и Севлиево лейдис - 17. Това са и отборите, които могат да объркат сметките на лидерите в таблицата. Предстои вълнуващ пролетен дял на първенството, който ще следим в рубриката "Отвъд футболния мейнстрийм".

Автор: Джем Юмеров

ОЩЕ ОТ "ОТВЪД ФУТБОЛНИЯ МЕЙНСТРИЙМ": Историята на женския футбол в България: Оперна певица поставя началото