"Хагабула" на Тодор П. Тодоров спечели наградата "Роман на годината"

12 май 2023, 14:40 часа 2089 прочитания 0 коментара

"Хагабула" на Тодор П. Тодоров спечели най-престижната награда за българска литература - Роман на годината, присъждана от Националния дарителски фонд "13 века България" и придружена с финансова премия от 11 хиляди лева. Призът беше връчен на тържествена церемония в зала "Васил Геров" в София. 

Още: Обявиха колко книги са били издадени в България през 2024

Още: Книгата "Скандинавското кино - стилове и мотиви": Как Скандинавия става значима част от световната киносцена

Кой е Тодор П. Тодоров: Доцент по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Автор е на два сборника с разкази - "Приказки за меланхолични деца" и "Винаги нощта". "Хагабула" (изд. "Жанет 45") е неговият дебютен роман. Написан в стила на магическия реализъм, той разказва за пътешествието на Ернан Кортес и неговата експедиция към планината на ацтеките. 

Победителят беше определен от жури в състав: проф. Миглена Николчина, проф. Людмил Димитров, доц. Бойко Пенчев, проф. Милена Кирова и проф. Младен Влашки. Другите номинирани бяха:

"Ловецът на пеперуди" от Костадин Костадинов (изд. "Хермес")

Още: Предстояща премиера на български автор с пробив в Турция

Още: Четиринадесетата "Нощ на литературата" през септември в 11 населени места у нас

"Звезди под клепачите" от Николай Терзийски (изд. "Жанет 45")

"Късна смърт" от Иван Станков (изд. "Хермес")

"Плът и Крафт" от Васил Панайотов (изд. "Фама+")

"Химия на шегата" от Михаил Вешим (изд. "Сиела")

Още: Едни от най-знаменитите български писатели повеждат Академия "Заешка дупка"

Още: Писателката Весела Люцканова празнува 90 години с нова книга

Те бяха избрани измежду 28 романа, издадени през изминалата година, пише "Сега".

Наградата на НФД "13 века България" се връчва от 2011 г. Сред предишните ѝ лауреати са "Опашката" на Захари Карабашлиев, "Времеубежище" на Георги Господинов, която в момента е номинирана за международен "Букър", "Поразените" на Теодора Димова, "Свети Вълк" на Елена Алексиева, "Последната територия" на Момчил Николов, "Една и съща река" на Здравка Евтимова и др.

ОЩЕ: "Времеубежище" на Георги Господинов влезе в краткия списък за наградите "Букър"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес