Българският гаранционен фонд не покрива дейността на застрахователи от други държави от Европейския съюз, които извършват дейност у нас при правото на установяване. Това се казва в позиция на Фонда относно информацията, че лицензът на застрахователната компания "Олимпик" е отнет.
Още: Две страни от ЕС се разбраха за общи действия срещу забраната за руски газ
Още: Ще има ли среща с Урсула фон дер Лайен: Тръмп обясни за митата
Припомняме, че фирмата е регистрирана в Кипър, а в България действа нейна клонова мрежа.
"ЗК Олимпик (чрез клона си в България) извършва дейност именно при правото на установяване, съответно Гаранционният фонд не изплаща обезщетения вместо този застраховател, който е със седалище в Кипър", се казва в съобщението.
От Фонда цитират кипърския закон, според който Застрахователният фонд в Кипър изплаща обезщетения на трети лица, когато щетите са причинени при управление на моторно превозно средство, чийто застраховател е обявен в несъстоятелност.
Още: Промишленото производство отбеляза най-голям спад от година и половина
Още: Очакванията на потребителите за българската икономика: Актуални данни
Пред Actualno.com хора от бранша не просто поставиха под въпрос това дали гражданите ще получат парите за застраховките си обратно, но и посочиха други спорни моменти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според запознати шофьорите, застраховали автомобилите си в "Олимпик", няма да могат да сключат нова "Гражданска отговорност", докато не я прекратят, а това ще е основание на следващ етап от компанията да откаже да изплати сумите на "опарените" граждани.